Vojáky teď čeká ve čtyřicetistupňových vedrech takzvaný inprocessing. „Ve dvou dnech se seznámí s plněním operačního úkolu a bezpečnostní situací. Převezmou si balistiku, zbraně, munici, zdravotní a další materiál, který budou potřebovat," popsal další události tiskový důstojník jednotky Jindřich Plescher.

První vojáci odletěli do Afghánistánu už v polovině července, další odlétali po etapách. Všichni ale zůstanou v Lógaru půl roku.

Jejich hlavním úkolem je zajistit bezpečnost českých civilních expertů, kteří se účastní rekonstrukčního procesu v Afghánistánu, a spoluprací s místními autoritami a výcvikem afghánských bezpečnostních sil přispívat ke zvyšování stability, bezpečnosti a legitimity afghánské vlády. „Prvek civilně vojenské spolupráce CIMIC se navíc soustředí na takzvané projekty rychlého dopadu zaměřené hlavně na oblast školství a zdravotnictví," upřesnil Plescher.

Kromě vojáků z Bučovic tvoří 10. jednotku vojáci ze 7. mechanizované brigády a z dalších útvarů armády. „Navazujeme na práci předcházejících kontingentů a plynule pokračujeme v úkolech českého Provinčního rekonstrukčního týmu. Spolupracujeme s americkým úkolovým uskupením Bayonet," řekl velitel jednotky plukovník Josef Kopecký.

Základními prvky 10. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu jsou štáb, lehká a mechanizovaná rota a rota logistiky zahrnující mimo jiné i tým pro likvidaci nevybuchlé munice a výbušnin. Do struktury je zařazená také výcviková a poradní skupina Vojenské policie určená k podpoře výcviku Afghánské národní policie.