Česká lékarnická komora si problém uvědomuje a snaží se dávat podněty k vyřešení. „Často kontaktujeme jednotlivé krajské úřady či jejich asociaci. Některé z nich ovšem na náš apel nereagují,“ uvedla tisková mluvčí lékárnické komory Michaela Bažantová.

Zároveň připomíná, že na lékárny se zákaz provozu ve státní svátky nevztahuje. „Je ale v kompetenci každého provozovatele stanovit otevírací dobu,“ doplnila mluvčí.

Aspoň jednu otevřenou lékárnu ve dnech státních svátků si přeje i Vyškovanka Marcela Skácelová, která svůj názor sdělila starostovi a vedení nemocnice. „Pokud přijde ve státní svátek člověk v bolesti na pohotovost, dostane recept a informaci, že pro daný lék musí zajet do Brna,“ stěžovala si Skácelová.

Lékárny okresních měst o svátcích
Vyškov
celkem deset lékáren
jedna nemocniční lékárna, ve svátek zavřená
žádná lékárna nemá otevřeno ve svátky, kdy jsou zavřená obchodní centra
tři lékárny v obchodních centrech
Břeclav
celkem deset lékáren
nejméně jedna má otevřeno i ve státní svátek
Znojmo
celkem patnáct lékáren
nemocniční lékárna zavřená, nezbytné léky k dostání v nemocnici na pohotovosti 

Podle ředitelky vyškovské nemocnice Věry Seidlové je teoreticky možné, aby nemocniční lékárna ve státní svátek fungovala. „Nemáme na to ale dostatek financí ani personálu. Chápu, že pro pacienty může nedostupnost lékárny ve Vyškově v době některých státních svátků představovat problém,“ uvedla ředitelka.

Zároveň dodala, že situaci ztížil zákon zakazující otevírat větší obchodní centra. V těch jsou totiž ve Vyškově hned tři lékárny, které dříve o svátcích otevřeno měly. „Podle mého názoru by tuto situaci mělo řešit Okresní sdružení lékárníků České lékárnické komory například ve spolupráci s městem,“ uzavřela Seidlová.

Dříve ve Vyškově fungoval systém, kdy se lékárny ve svátečním provozu střídaly a lidé tak vždy měli aspoň jednu dostupnou. „Komunikace mezi lékárnami je teď horší než dřív. Roli v tom hraje obrovský konkurenční boj lékáren. Lidé ale mají dostat přístup k nejdůležitějším lékům. Doberou poslední tabletku na tlak a potřebují koupit další,“ řekl lékárník z Vyškova Adam Hrubý.

Situaci se snaží řešit i vedení města. „Zajištění pohotovosti je ze zákona plně v kompetenci kraje. Co se týká otevření lékárny v nemocnici v době státních svátků, podali jsme na kraj podnět na zajištění pohotovosti,“ řekl místostarosta Roman Celý.

Například v Břeclavi se lidé nemusí obávat, že by ve státní svátek předepsaný lék nekoupili. „Nemocniční lékárna není pohotovostní. Přes svátky a o nedělích je ale otevřená lékárna, která sídlí v budově Polikliniky Břeclav. Ta je hned vedle nemocnice,“ uvedla mluvčí břeclavské nemocnice Táňa Svobodová.

Ve Znojmě řeší problém zavřených lékáren jinak. „Na pohotovosti pacienty vybavíme nutnými léky. Nemocniční lékárnu máme ale ve svátek zavřenou. Co se týká lékáren ostatních, ty samozřejmě nejsou v kompetenci naší nemocnice,“ uvedl mluvčí Nemocnice Znojmo Pavel Jajtner.

ADAM KOŠIR