DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Na rozdíl od uplynulých let ovšem budou mít o něco méně na opravu výtluků a drobnější vysprávky silnic. Příčinou je tužší zima, než na kterou byli cestáři v předchozích dvou obdobích zvyklí.

„Letos máme na údržbu silnic druhé a třetí třídy zhruba šestapadesát milionů korun. Letošní zima nás stála sedm milionů, což je o pět milionů víc než vloni,“ informoval vedoucí vyškovských silničářů Zdeněk Gardelka.

O něco málo levněji vyšla podle něj údržba silnic prvních tříd na Vyškovsku. Tu silničáři dělají pro Ředitelství silnic a dálnic. „Na údržbu těchto komunikací máme každoročně přes osmnáct milionů korun. Letos už na ni padla zhruba třetina,“ doplnil Gardelka.

Mnohem víc peněz než na látání výtluků mají silničáři na rozsáhlejší opravy. Ačkoliv je už teď vyžaduje spousta cest, na všechny se letos rozhodně nedostane.

„Opravíme průtah Křenovic a také Vyškova. Na řadu určitě přijde i rekonstrukce silnice v Křečkovské ulici v okresním městě. Další velkou investicí bude úprava silnice druhé třídy vedoucí z Drnovic do Podomí. Máme v plánu opravit cestu ze Studnic přes Odrůvky po konec okresu,“ vyjmenoval největší letošní akce šéf vyškovských silničářů.

Podle něj by měla být do konce roku dokončená také oprava rousínovské Skálovy ulice a přestavba mostu v Uhřicích. „Když to bude možné, opravíme průtah Uhřicemi. A pokud se hodně zadaří, zahájíme rekonstrukci průtahu v Královopolských Vážanech,“ pokračoval Gardelka.

Dost poničené po zimě a také kvůli nákladním autům, které po silnicích jezdí, jsou ty cesty, po nichž vede objížďka kvůli uzavírce Bučovic a také části Vyškova. Ty by si podle starostů daných obcí rozhodně zasloužily opravu.

Jde o trasu z Nesovic přes Bohdalice a Kučerov do Rostěnic.
„Ocením, když hned potom, co bude dokončená oprava silnice v Bučovicích, dají cestáři naši komunikaci do pořádku,“ svěřil se například kučerovský starosta Jan Zahradníček.

Vesnice z Vyškovska, přes které vede objížďka, ovšem budou mít smůlu. „Zmíněné obce dostaly hodně zabrat. Peníze na opravu tamních silnic ale v letošním rozpočtu nemáme,“ zmínil Gardelka.

V dost havarijním stavu je také průtah Nesovicemi a Milonicemi. Jak uvedl nesovický starosta Vítězslav Reška, silničáři už pracují na projektu na rekonstrukci. „K té ale doufám dojde, až budeme mít opravenou křižovatku,“ řekl Reška.
V neposlední řadě by vyžadoval rekonstrukci tak průtah Medlovicemi. Na tu ovšem také nejsou letos peníze. Silničáři ji tedy odsouvají na další rok. Za zdržení ale může také nedostatek peněz na kanalizaci.

„Nejdřív musíme položit kanalizaci v délce tří set osmdesáti metrů, aby se nemusela silnice později znovu rozkopávat. Projekt je hotový, ale nemůžeme na něho žádat dotace z grantů. Zatím nám tedy chybí finanční krytí,“ postesknul si starosta Medlovic Bohuslav Klemsa.

NĚKTERÉ AKCE SILNIČÁŘŮ PRO ROK 2009

oprava náklady

průtah Křenovic 40,000,000Kč

průtah Vyškova 20,000,000Kč

silnice II/379 (Drnovice - Podomí) 50,000,000Kč

silnice v Křečovské ulici (Vyškov) 20,000,000Kč

silnice ve Skálově ulici (Rousínov) 6,000,000Kč

Zdroj: SUS JMK

REDAKTORKY VYŠKOVSKÝCH NOVIN