Vzhledem k tomu, že se Vyškov v predikci držel při zemi, potíže s penězi v žádné oblasti mít nebude. „Jenomže je rozdíl mít, nebo nemít dvacet milionů korun. Pokud bychom je měli, rozhodně víme, jak s nimi naložit. Stále je potřeba investovat do oprav chodníků, rekonstrukcí ulic, je toho zkrátka spousta," dodal vyškovský starosta.

Stoprocentně částka nebude naplněná asi ani v Ivanovicích na Hané, kde počítali se sumou přesahující třiatřicet milionů. Realita je zatím dvaadevadesát procent, tedy něco přes třicet milionů. „Předpokládám, že ještě něco málo doteče. Sice jsem nenadsazovala částku v rozpočtu tak, jak říkal kraj, nicméně ani náš odhad zřejmě nebude reálný," sdělila vedoucí finančního a sociálního odboru v Ivanovicích Helena Albrechtová.

Nejméně doposud získali na daních od právnických osob, a to šestaosmdesát procent. Z daně z přidané hodnoty pak devětaosmdesát. „Ani tady nepředpokládáme, že do konce roku přijde do naší pokladny všechno, nicméně máme mírný přebytek v hospodaření, takže to pro nás až taková katastrofa nebude," připustila Albrechtová.

Stejně jako ve Vyškově také v Bučovicích se snaží rozpočet připravovat tak, aby nebyli zaskočení případným nízkým vývojem výběru daní. Ne vždy se to podle starosty města Radovana Válka daří, letos však jsou spokojení. „K poslednímu listopadu evidujeme daňové příjmy v hodnotě přesahující čtyřiasedmdesát a půl milionu korun, což odpovídá našemu předpokladu," přiblížil Válek.

Parkovací stání

V příštím roce Bučovičtí počítají s nárůstem těchto příjmů zhruba o dvě procenta. „Významnou plánovanou investiční akcí je vnitřní rekonstrukce budovy hasičky, vybudování nové komunikace v místní části Marefy a parkovacích ploch ve Ždánské ulici a nad kinem," avizoval starosta Bučovic.

Slavkovu u Brna pak k naplnění předpokladu chybí necelé tři miliony korun. Jak uvedla místostarostka Marie Jedličková, vedení města věří, že rozpočet by měl být dodržený. „Pro letošek jsme počítali s částkou šestašedesát milionů, k 30. listopadu evidujeme přes třiašedesát," vyčíslila Jedličková.

Nejlépe si z regionu podle všeho letos vedl Rousínov, do jehož kasy z daní doteklo k poslednímu listopadu zhruba o dva miliony tři sta tisíc víc, než předpokládali na konci loňského roku při sestavování rozpočtu. „Peníze jsme použili na zaplacení všech akcí města. Pokud budeme mít přebytek, částka se objeví v rozpočtu na příští rok," uvedla vedoucí rousínovského hospodářsko-správního odboru Růžena Řehořová.