ČTĚTE TAKÉ: Drobné zvěře v lesích ubývá

Vydat se za svítání na lov s brokovnicí přes rameno a dát si na cestu do sychravého rána skleničku něčeho ostřejšího? Ještě před pár lety možná leckde nic neobvyklého, dnes ovšem prakticky nepředstavitel­ná věc.

„Na honech se u nás pije nealkoholické pivo. Policejní kontroly vše vyřešily. Nikdo si dnes nedovolí vyrazit na lov posilněný alkoholem, to je nepředstavitelná věc,“ uvedl například hospodář mysliveckého sdružení Hubert Otnice Jindřich Svoboda.

Ten je se současnou situací spokojený. „Dřív člověk těžko mohl odhadnout, jestli někdo v sobě třeba nemá nějakou tu štamprli. Dnes si i ti, co dřív potajmu popíjeli, dávají veliký pozor. Policisté nás kontrolovali dvakrát, vše bylo v pořádku,“ doplnil Svoboda.

Že policisté na Vyškovsku mají myslivce v době honů pod drobnohledem, vítá také třeba hospodář habrovanských myslivců Radoslav Dvořáček. „Kontroly jsou samozřejmě v pořádku, ať si každý dá do nosu až večer. Alkohol a puška, to prostě nejde dohromady, není to žádná legrace,“ míní Dvořáček. A v tomto názoru není mezi myslivci ani zdaleka osamocený.

Podle tiskového mluvčího vyškovské policie Petra Nečesánka už stihli policisté zkontrolovat účastníky jednoho honu na Vyškovsku. „Na této akci se neprokázalo nikomu požití alkoholu. Obecně si myslivci z regionu dávají na tuto věc pozor. Oddělení střelných zbraní bude samozřejmě v kontrolách pokračovat až do konce roku,“ informoval Nečesánek.

Myslivci zatím nechtějí letošní rok z hlediska stavů zvěře příliš hodnotit. Jasné je, že je dost divočáků a spárkaté zvěře. Podle pracovníka vyškovského odboru životního prostředí odpovědného za státní správu myslivosti a rybářství Pavla Smejkala za to může kromě přirozených vlatností černé zvěře, jako je silná reprodukční schopnost a odolnost, především dost potravy na polích i v lese. Urodilo se dost žaludů i bukvic. „Letos jsme už slovili devatenáct kusů černé zvěře, což je dvojnásobek oproti loňsku,“ potvrdil Dvořáček.

Už delší dobu je to naopak horší se stavy drobné polní zvěře. Časy bohatých výřadů ze sedmdesátých let minulého století jsou dávno pryč.

Zatímco počet zajíců a bažantů na Vyškovsku v honitbách často nebývá žádná sláva, na Slavkovsku je situace o něco lepší. „V naší honitbě jsou stavy drobné zvěře stabilizované už delší dobu. Nejsou tu jen lány pole. Přibývá zaniklých sadů a vinohradů, zajíci a bažanti tam nacházejí útočiště i potravní nabídku. Víc ale budeme vědět až po honech, většina zvěře je zalezlá stále v kukuřici,“ objasnil Svoboda. Ten odhaduje sezonu jako průměrnou, zhruba na úrovni loňského roku.

Začíná sezona honů