Napřed je ale potřeba vysekat díru do ledu, pak se jen stačí převléct třeba do retro plavek a podívaná může začít. Otužilci vypadají, že chlad nevnímají. „Nejde o žádné přemáhání. Když člověk nemyslí na teplotu a okolní vlivy a dělá to pro radost, zjistí, že je vlastně příjemné chodit do studené vody," říká jeden z pořadatelů David Rotter.

Podobně jako on se do ní noří i Pavel Ševčík. „Do rybníka jdu, jen když je led. Jinak to není taková výzva," směje se. Otužuje se prý jen jednou ročně. Právě v olšanském rybníku. „Dnes byla voda dobrá, ale teď jdu na čaj," komentuje Ševčík. Tím si ostatně prohřívá zkřehlé tělo i další asi dvacítka otužilců, mezi kterými se najdou i ženy.

Že se akce dočká takového věhlasu, čtveřice jejích organizátorů na začátku netušila. „Chtěli jsme ji udělat pro naše rodiny, abychom se na Nový rok setkali. Přitom jsme pozvali každého, komu se nápad líbil. Už na prvním ročníku jsme byli účastí překvapení. A proto jsme se rozhodli akci opakovat," vzpomíná Rotter.

K novoroční koupeli se nechal inspirovat kamarádem, který ji pořádal na Vysočině. „Nejde jen o otužilecký sportovní výkon, důležité je, že se sejdou lidé, kteří si popřejí do nadcházejícího roku," dodává Rotter.

Se známými si přeje například Kamil Režný, kterého k účasti nalákala právě podívaná na otužilce. „Obdivuji, že tam vlezou. Když se dívám na svého kamaráda, který právě vyšel z vody ven, jsem přesvědčený, že bych to nezvládl," uznává Režný.

Na své si přicházejí i diváci postávající okolo rybníka. Pro ty, kteří raději do ledové vody neponoří ani ruku, mají organizátoři dřívka. I tak prý do sebe dostanou energii vody, která se v nich udrží do příštího roku. „Věřím, že voda dokáže přenášet emoce. Proto jsem chtěl, abychom hned na začátku obešli s průvodem celý rybník a mysleli při tom na co nejpříjemnější věci," vysvětluje Rotter.