DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Přitom to ještě předloni vypadalo, že samec, kterého ochranáři v Pavlovicích zdokumentovali, byl výjimkou a že jeho úhyn na konci roku 2007 znamenal konec bobrů v Pavlovicích. Nyní je jasné, že v lokalitě jsou i mláďata.

„Hrad, který si uhynulý bobr postavil, je nyní očividně rozšířený. Podle stop zubů jde o mladé jedince. Údajně někdo viděl dospělé zvíře se dvěma mláďaty. Nyní zimují v hradu a živí se zásobami, které si dovnitř natahali,“ řekl Pavel Smejkal z odboru životního prostředí vyškovského městského úřadu.

Celé okolí rybníka lemují ohryzané stromy. Jednou si dokonce bobr kousnul i do akátu, ale nechutnal mu, protože je toto dřevo hořké a jedovaté. Zamlouvaly se mu především vrby, olše a švestky. Právě ovocné stromy jsou tak poškozené, že uhynou. Na dalších si zřejmě tito největší evropští hlodavci pochutnají na jaře.

Vlastníkem pozemků u rybníka a tím pádem i stromů je obecní úřad. „Je mrzuté, že rozsah poškození je tak vysoký. Hlavně těch švestek je škoda. Ale dělat proti tomu nic nemůžeme a ani nechceme. Bobr je totiž přísně chráněný,“ uvedl starosta Bohdalic-Pavlovic Jan Hrežo.

Podle zákona je totiž jakýkoliv zásah člověka do lokality, který by znesnadňoval těmto hlodavcům život, zakázaný.

Záhadou je, jak se do Pavlovic tato neobvyklá zvířata dostala. Ochránci přírody se domnívají, že je tam musel někdo přivézt. Hypotézu ale potvrdit nemůžou. Pochyby o přirozené migraci opírají o to, že Pavlovice jsou hodně odtržené od vodních cest, kterých se bobři drží. Navíc jsou na Vyškovsku mnohem atraktivnější lokality, které ale přesto nevyužívá.

„Další nejbližší výskyt je v litavském povodí a pak až v lednicko-valtickém areálu,“ dodal Smejkal.

Přestože je pavlovický rybník hojně využívaný sportovními rybáři, není potvrzené, že by se kromě jediného případu podařilo někomu tato plachá zvířata zahlédnout. „Uhynulý exemplář zemřel podle výsledků pitvy přirozenou smrtí, zřejmě stářím. Takže se mu tam dařilo docela dobře. Z nory vylézá až za šera,“ podotknul Smejkal.

Ač jde o mimořádně vzácné tvory, na Vyškovsku je už lidé zaznamenali. Přede dvěma lety byli potvrzení v Ježkovicích. Také je ochranáři sledují v nejvýchodnější části Bučovicka u říčky Kyjovky. Nevyhýbají se dokonce ani městu Vyškovu. Vyškovský Deník před časem popsal příběh řidiče, který viděl tohoto největšího hlodavce na Zouvalce. Jeden dokonce žil i na sídlišti Osvobození. „Někdo nám nahlásil, že je uvězněný v kanálu. Asi se tam dostal při migraci. Podařilo se nám ho zahlédnout. Byl to pořádný kus. Dva měsíce jsem ho tam krmil. Chutnala mu osika a topoly, ale jablko a mrkev ne,“ uvedl Smejkalův kolega František Vrbacký. Dodal, že příběh měl šťastný konec a zvíře s největší pravděpodobností našlo cestu ven.

Na rozdíl třeba od některých lokalit na Břeclavsku bobři na Vyškovsku tolik neškodí. „Je jich tu příliš málo. Navíc žijí v takových místech, kde nějaké hospodářské škody na dřevinách ani nepřipadají v úvahu,“ vysvětlil Smejkal.