DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Letáky, časopisy, noviny. Postupně se v každé rodině nahromadí pořádná kupa papíru. Kam ale potom s ním? Jedině do kontejneru na tříděný odpad. Žádná výkupna sběrných surovin na Vyškovsku ho totiž už nechce. Jeho cena je nulová. Rapidně se snížila i cena kovového šrotu. Zato pokud se při velkém úklidu najde v domácnosti starý hliníkový drát nebo dokonce bronz či měď, vyplatí se do výkupny zajet.

Výlety nebo zájezdy do divadla dřív hradily školy z výtěžku za sběr papíru. Zároveň tak učily děti s papírem hospodařit. To už je minulost. Letos žádná škola soutěže o nejlepší sběratele papíru nepořádá. „Ještě vloni na podzim jsme vyhlásili soutěž, kdo nasbírá co nejvíc starého papíru. Úplně na poslední chvíli jsme vyinkasovali peníze. Vydělali jsme téměř devět tisíc korun. Vzhledem k tomu, že za kilogram bylo padesát haléřů, nasbírali jsme obrovské množství papíru,“ uvedla pracovnice Základní školy 710 v Bučovicích Petra Rotreklová.

Dodala, že v letošním roce poprvé nebudou soutěž pořádat, protože by ještě za odvoz papíru museli platit. „Je to obrovská škoda, protože za vytěžené peníze jsme jezdili s dětmi do divadla,“ objasnila Rotreklová.

Výkupna sběrných surovin v Křečkovské ulici ve Vyškově, která dřív vykupovala i papír a lepenku, přestala fungovat. „Naposledy jsme brali papír za dvacet a za čtyřicet haléřů za kilogram. Od sběrných surovin v Kroměříži jsme pak dostávali padesát haléřů. Ale tato firma pak výkup papíru zcela zrušila,“ vysvětlila zrušení výkupu ve své vyškovské pobočce pracovnice zlínské firmy Fe Market – recycling Jiřina Kopečná.

Krátce nato pak došlo k uzavření celé výkupny. „Vedla nás k tomu hlavně krize, došlo ke snižování počtu zaměstnanců. Pokud se situace zlepší, je možné, že provozovnu opět otevřeme. Výkup papíru byl jenom doplňkem, zabýváme se hlavně železným odpadem,“ dodala Jiřina Kopečná.

Přestože firma Naja z vyškovského předměstí uvádí, že se zabývá nejen výkupem starého železa a barevných kovů, ale i papíru, dnes už ho nechce. „Kdysi dávno jsme ho brali. Ale změnila se doba. Dneska papír nevykupuje nikdo, neví se, co s ním,“ uvedl pracovník výkupny Petr Uhlíř.

Potvrdil to i další výkupčí. „Brát papír se nevyplatí. Výkupny nemají zájem,“ dodal Ivan Hezina z výkupny druhotných surovin ve Vyškově v Křečkovicích.

Lidé jsou z takového přístupu zklamaní. „U nás děcka objížděla s vozíčkem vesnici a sbírala papír, který odevzdávala ve škole. Jenže pak škola zjistila, že za dvacet haléřů se to vůbec nevyplatí a další sběrnou akci už nevyhlásí,“ řekl třeba Jaroslav Bartoník z Letonic.

Lidem se nechce ani tahat s těžkým železem a ještě platit za benzín. Důvod je jediný. Nízká cena. „Ceny šly dolů. Dřív bylo i pět korun za kilo, dneska je plech za korunu,“ vysvětlila pracovnice firmy Pavel Štěpán ve Vyškově – Dědicích Zdenka Lokajová. Podobně hovoří také další pracovníci výkupen. „Lidé k nám chodí méně. Dřív bývaly ceny vyšší,“ potvrdil vedoucí firmy Hopr trade ve Vyškově Marek Stibor.

Stejná situace je i na Slavkovsku a Rousínovsku. „Bohužel, krize se nevyhnula ani nám. Je enormní pokles cen i zákazníků,“ řekl majitel firmy Rust Metal s pobočkami ve Slavkově a Rousínově Michal Svoboda. Ten doufá, že při jarních úklidech se lidé budou chtít odpadu zbavit a začnou víc do výkupny chodit.

Všichni výkupčí ale musejí dávat pozor na vykuky, kteří se mezi železné krámy snaží propašovat často i víka od kanálů, dopravní značky, stojany na bicykly a další kradené zboží. Zbystřit je třeba i u většího množství drahých kovů. „Dáváme si pozor, co přebíráme. Existuje seznam věcí, které vykupovat nesmíme,“ dodal Hezina.

ČTĚTE TAKÉ: ANKETA. JAK NAKLÁDÁTE S DRUHOTNÝMI SUROVINAMI?