Cyklostezka Krásensko – Podomí – Ruprechtov povede podle starostky Krásenka Hany Šíblové děti i dospělé krajinou Drahanské vrchoviny asi osm kilometrů. „Školáci z Krásenska a Ruprechtova dnes nemají jinou možnost než jezdit do podomské školy po frekventované silnici, která spojuje okresní města Vyškov a Blansko. Právě to chceme změnit,“ doplnila druhá žena projektu, starostka Ruprechtova Světlana Švarcová.

Nová trasa se teprve rodí. V současné době se rozbíhá první fáze územního řízení. Na základě jeho výsledků vedení obcí požádá na začátku listopadu o evropskou dotaci. „Částka, o kterou budeme usilovat, dosáhne asi osmi miliónů korun. Suma pokryje devadesát procent celkových nákladů,“ řekla Šíblová.

Starostky a starosta se cyklostezkou zabývají už rok. „Loni na podzim jsme zahájili spolupráci s projektantem, vyhledali správnou trasu a oslovili všechny vlastníky pozemků,“ popsala Švarcová.

Právě tehdy se nastartovaný projekt na nějakou dobu zasekl. „Původně jsme chtěli vést cyklostezku už v Ruprechtově okolo mlýna. To se nepodařilo, takže začínat bude až za obcí. Ale tyto peripetie už máme naštěstí za sebou,“ řekla Švarcová.

Cyklostezka Krásensko – Podomí – Ruprechtov se napojí na nynější polní cestu a povede po polích mezi vesnicemi. Spřátelené radnice očekávají její široké využití. Hlavně v jarních a podzimních měsících se děti z okolí dostanou pohodlně do školy, v zimě také poslouží všem nadšencům, kteří si vyrazí protáhnout svaly na běžky.