„Máme přislíbenou dotaci, která náklady na dvě stě padesát kompostérů o objemu devět set padesát litrů pokryje z devadesáti procent. Pro letošní sezonu kompostéry ještě sloužit nebudou, ale pro tu další už určitě ano," ujistil starosta Zbýšova Jaroslav Žalkovský.

Ten spatřuje smysl opatření v jednoduché logice. „Je špatné odvážet posečenou trávu pětatřicet kilometrů do Vyškova, když se kompost může využít na zahrádkách u nás. Dřív bylo běžné, že si každý na zahradě vlastní kompost pěstoval. Uznávám, že v současné době to už ale není moc vzhledné," naznačil starosta. Kompostéry jsou tedy podle něj elegantním řešením.

Problém nevidí jen ve zbytečném odvážení biologického materiálu. „Kromě toho se nám rozmáhá nešvar, že si někteří lidé posečou trávu u svého domu a následně ji vysypou do příkopu u silnice. Obecní pracovníci se pak v hnijící trávě musí při udržování příkopu brodit. Je to zbytečné," podotkl Žalkovský.

Ne všichni obyvatelé Zbýšova už ví, že jim obec novinku nabídne. „Je to pro mě nová informace. Každopádně to není špatný nápad, ale nejedná se o nic nezbytného. Třeba my už na zahradě kompostér máme. Nový plastový si ale klidně přibereme, poněvadž ten náš je takový provizorní, stlučený ze všeho možného," poznamenal například Zbýšovan Josef Kožnar.