Dále červená skvrna v místě kousnutí klíštěte, která má ohraničený lem a je bledá uprostřed. Často větší než pět centimetrů a postupně se zvětšuje. Může se objevit dokonce až po čtrnácti dnech. Člověk nakonec skončí v péči lékařů.

Takovou zkušenost už získal Tomáš Horváth z Vážan nad Litavou. Ten dostal boreliózu, zkolaboval a skončil v nemocnici. „Na zádech se mi udělal velký rudý flek. V nemocnici jsem strávil zhruba dva týdny,“ řekl Horváth, který je rád, že nemá žádné trvalé následky.

Borelióza je navíc mnohonásobně častější než encefalitida. Mají ale stejného původce, kterým je klíště. „Za července a srpen se na Vyškovsku objevilo pět případů klíšťové encefalitidy a šestnáct případů boreliózy. Za celý rok potom ve statistikách evidujeme pět lidí nakažených encefalitidou a devatenáct boreliózou,“ zjistila vedoucí epidemiologického krajského odboru Renata Vaverková.

Oproti číslům z celého Jihomoravského kraje je na tom Vyškovsko ještě dobře. „Když porovnám Vyškovsko s čísly z celého kraje, tak okres je onemocněn relativně ušetřený. Encefalitidou onemocnělo v kraji za letošní rok jednatřicet lidí a boreliózou dokonce dvě stě padesát sedm,“ informovala Vaverková. Ve srovnání s předchozími roky se ale počet nakažených boreliózou mnohonásobně snížil.

Lidé často nevědí, jak by se měli klíštěte správně zbavit. Odborníci ale radí hlavně použít desinfekci. „Napřed se musí použít desinfekce, nejlépe na jodové bázi, která klíště usmrtí a sním i další mikroby. Poté už se s ním může manipulovat. Třeba pomocí pinzety, kterou je podebereme a opatrně vytáhneme. Nezapomeneme však znovu vydezinfikovat,“ popsala podle jejího názoru nejlepší postup Vaverková.

Lidé mají v podvědomí spíše starší metody. „V tomto roce jsem klíště ještě neměla a jsem za to ráda. Nejčastěji ho chytím někde na louce nebo v lese. Odstranila bych ho asi pomocí indulony, někdo dává i mýdlo nebo olej. Na vatu bych dala indulonu a potom se ho snažila nějak vytočit,“ popsala svůj postup Lucie Prešovská z Vyškova.

Tento způsob ale nezabije ani klíště, ani mikroby. „Mýdlo ani olej nezlikvidují mikroby. Navíc když klíště jen trošku zmáčknete, tak do vás vpraví další mikroby, kteří mohou způsobit infekci. Tento způsob určitě nedoporučuji. Navíc lidé se dohadují na kterou stranu s ním točit, ale to je jedno. Ústrojí tohoto parazita není spirálovité, ale připomíná spíše hmoždinku. Ať to lidé dělají jak chtějí. Zásadní je ale ta desinfekce,“ nabádá Vaverková.

Přesto, že počasí je v těchto dnech chladnější, klíšťata se ještě projeví. O víkendu podle předpovědi Českého hydrometeorolo­gického ústavu hrozí mírné riziko. Přesto ale doporučuje použít repelent, nesedat a nelehat v porostech a večer a ráno se prohlédnout.

Doba klíšťat ale ještě přijde. „Klíšťata se nyní v chladnějším počasí ukládají k přechodnému spánku. Má se ještě oteplit a jako vždycky by v září a říjnu měla být aktivní. Hlavně koncem září bývají potom znovu aktivní,“ upozornila Vaverková.

Počet lidí nakažených klíšťaty

2006

encefalitida: 5

borelióza: 57


2007

encefalitida: 1

borelióza: 48


2008

encefalitida: 4

borelióza: 57


2009

encefalitida: 4

borelióza: 39


2010 (31. 8.)

encefalitida: 5

borelióza: 19

Zdroj: Krajská hygienická stanice JMK