V současné době jsou podle ní černé skládky v katastru obce na ústupu. A to i díky obyvatelům, kteří se před časem zapojili do úklidu obce. „Jsem ráda, že se ještě najdou lidé, kterým na vzhledu vesnice záleží," ocenila starostka s tím, že obyvatelé Podomí mají možnost odpad z domácností odvážet na sběrný dvůr. „Například do Jedovnic," zmínila Ševčíková.

Kromě toho je jim dvakrát ročně k dispozici velkoobjemový kontejner. To platí třeba i pro Prusy- -Boškůvky, kde rovněž řešili potíže s černými skládkami. Není to tak dávno, co se v remízku u takzvané Zouvalky povalovaly nefunkční televize a ledničky. Podle vedení obce, jež skládky mapuje, je problém také ve lhostejnosti lidí. „Mrzí mě, že některým je skoro až jedno, jak jejich okolí vypadá. Na případnou černou skládku neupozorní," krčil rameny starosta Lubomír Šebesta.

Zároveň upozornil, že dokázat někomu, že je nepořádek v určitém místě jeho dílem, není jednoduché. „Navíc pro mnohé z nás je snazší vyhodit nepotřebné věci hned. Nepočká to do doby, než je otevřený třeba sběrný dvůr, přestože jich je v okolí hned několik. Budeme moc rádi, když nám obyvatelé případnou černou skládku nafotí nebo nám ji oznámí, abychom se jí mohli zabývat," vzkázal Šebesta.

V průměru jednou měsíčně musejí odstraňovat různé pohozené věci v Lulči. Vyčleněný pracovník obec obchází jednou za dva týdny. Případný nepořádek podle starosty Adama Majchráka pak také uklízí. „V polovině října jsme se zúčastnili projektu 72 hodin. Jak už název napovídá, trvá tři dny a jeho cílem je sdružit dobrovolníky, aby pomohli například obci. U nás zejména děti vysbíraly odpadky pohozené v lese," přiblížil Majchrák.

Pytle s odpadky jsou pak velmi častým problémem podél cest. Potvrzují to vyškovští silničáři. Aktuálně nicméně častěji řeší ojeté pneumatiky. „Na ty teď narážíme docela často. Souvisí to s obdobím, je čas přezouvání aut," povzdechl si vedoucí vyškovského cestmistrovství Pavel Dvořák s tím, že černé skládky u cest jsou nyní výjimečné.

Ničím neobvyklým ale nejsou čas od času ve městech. Zhruba před měsícem Vyškovský deník Rovnost informoval o problému mezi garážemi ve Slovenské ulici v Bučovicích. Za jejím vznikem však nestojí obyvatelé, nýbrž technické služby. Jejich ředitel Pavel Klimeš slíbil, že věc vyřeší. „Rozhodli jsme se, že zřídíme zpevněnou plochu v areálu technických služeb. Materiál tam přesuneme," ujistil přibližně před měsícem.

VERONIKA LAURA BOHÁČKOVÁ