Jeden z mála klientů, který se zastavil, konce litoval. „Mám s nimi dobré zkušenosti hlavně díky osobnějšímu přístupu, takže mě to mrzí. V poslední době se toho nabaluje už nějak moc najedou. Naštěstí zatím nejsem v situaci, kdyby to pro mne mělo nějaké fatální následky, je to ale nepříjemné,“ řekl na místě reportérovi Deníku Rovnost. Představit se odmítl.

Firma zajišťující dodávky zemního plynu i elektřiny vystupovala jako alternativa vůči velkým dodavatelům. „Situace nás velice mrzí a je dána aktuálními poměry na energetickém trhu. Záležitost se týká celého našeho portfolia. Všichni naši klienti jsou o této skutečnosti informováni emailovou nebo písemnou formou, kde mají informaci, jak dále postupovat. Zároveň se jim snažíme najít nového dodavatele,“ ujistil ve čtvrtek na dotaz redakce jednatel společnosti Luděk Straka.

Konečným úderem se stala válka na Ukrajině a z toho plynoucí následky zvláště na trhu se zemním plynem. „Důsledek toho všeho jsou neskutečné ceny na trhu, které jsou pro některé menší společnosti až likvidní,“ oznámil jednatel.

Ještě v listopadu přitom na sociálních sítích firma lákala nové klienty. Obracela se i na ty, kterým dodavatel ukončil činnost. Mezi nejznámější zkrachovalé podniky patřila Bohemia energy.

Dodavatel poslední instance

Zákazníci První moravské plynární nyní vyhlížejí konec topné sezony, bez plynu ale nezůstanou. Od třináctého března jim má energie automaticky zajistit dodavatel poslední instance. „V distribuční zóně Gasnet to bude innogy Energie. Tuto roli nám ukládá energetický zákon. Záchranný režim trvá šest měsíců. Během této doby si odběratel musí najít nového dodavatele a uzavřít smlouvu za standardních podmínek,“ vysvětlil mluvčí největšího tuzemského dodavatele plynu, Pavel Grochál.

PRVNÍ MORAVSKÁ PLYNÁRNÍ
Jako rodinná firma působí od roku 2009.
Počet klientů je v řádu stovek.
Fatálně ji zasáhla ukrajinská krize.
Ceny plynu na trhu jsou pro malou firmu nereálné.

Lidem doporučil, aby neváhali a z nouzového režimu odešli co nejdříve. „Dodávky jsou v něm totiž velmi drahé, pro tyto zákazníky musíme objemy nakupovat za aktuální velmi vysoké tržní ceny. S uzavřením nové smlouvy pomáháme i online,“ upozornil Grochál.

Pro odběratele elektřiny je dodavatelem poslední instance E.ON. „Sami nemusí nic dělat. Ozveme se jim během několika dnů v dopise, kde vysvětlíme všechny podrobnosti a pošleme i všechny platební údaje pro zasílání záloh. Co můžeme klientům doporučit, je nahlášení stavu elektroměru do pěti pracovních dní od změny,“ radil mluvčí firmy Roman Šperňák.

Zástupci První moravské plynárenské oficiálně ohlásili konec už ve středu. Vysvětlovali to nepředvídatelností situace i nejvyšším cenám energie. Vyzdvihovali především nepřehlednost celého trhu. Podnik fungoval třináct let.