„Bývalé vedení města po nás stále požaduje finanční odškodnění. Díky svému hospodaření vykázalo ztráty a po nás chce, abychom je proplatili. My se tomu samozřejmě bráníme. Ačkoliv jsme právně majiteli, proč bychom měli platit za něco, co jsme nezavinili?" ptal se předseda Rady Katolického domu Petr Šujan.

Částka, kterou nynější opozice požaduje, podle Šujana dosahuje necelého půl milionu korun.

Bývalý bučovický místostarosta, který nyní sedí v opozici, František Šujan, ale tvrdí, že po majitelích Katolického domů vůbec nic nechtějí. „Jediné, čeho se domáháme, je, aby město situaci už konečně vyřešilo. Nechceme po nich nic zaplatit. Jde nám o jasný verdikt. Jestli spolek něco dluží nebo ne. To požadujeme od nástupu nového vedení města," nechal se slyšet František Šujan.

Podle bučovického starosty Radovana Válka už však došlo k ústní dohodě mezi zúčastněnými stranami. Kauza ovšem uzavřená není. „Výsledek jednání jsme ještě nepotvrdili písemně. Nechci, aby věc zase skončila u soudu. Zřejmě bychom ji prohráli, protože se ukázalo, že město tehdy neúčtovalo všechny nájmy tak, jak by mělo. Celá otázka zní, zda město proinvestovalo v Katolickém domě víc, než kolik získalo z nájmů restaurace a ostatních prostor za dobu tří a půl roku," upřesnil Válek.

Už žádné peníze

Nynější majitelé Katolického domu totiž podle něj poukazují na to, že asi osmisettisícovou investici pokryl zisk z nájmu za restauraci a ostatní prostory. A dokonce ji převýšil. Radnice totiž tehdy vybírala průměrně asi čtyřiadvacet tisíc měsíčně.

Z toho vyplývá, že spolek by městu neměl nic dlužit. „Sešli jsme se už asi pětkrát. Zástupci města a spolek si vzájemně prozkoumali výpočty provozních ztrát i výkazy investic. S ohledem na to, že spolek na základě toho požadoval od města sto osmdesát tisíc korun za bezdůvodné obohacení, snažil jsem se dojít ke smírné dohodě. Ta spočívá v tom, že ani jedna strana nebude po druhé chtít žádné peníze," informoval Válek.

Další otazník visí nad tím, proč by současná opozice měla po spolku požadovat necelý půl milion korun. Podle Válka problém tkví v tom, že co se týká provozu, bývalé vedení města vykázalo ztrátu v této výši, kterou muselo doplatit. A po současných majitelích požaduje proplacení.

Jenomže některé výdaje jsou neprokazatelné, jiné už i promlčené. „Také proto jsme se snažili dohodnout. Jinak by totiž musel rozhodovat soud, to něco stojí a pro město je jeho výsledek nejistý. Zároveň není moudré jitřit stojaté vody na maloměstě. Vypadá to však, že dohodu budeme muset sepsat, aby se vše řádně uzavřelo," nastínil bučovický starosta.

Navzdory těmto potížím však Katolický dům ožil. Jeho současný vlastník se ho snaží postupně opravovat. „Díky krajské dotaci jsme vloni zateplili štít, letos všechna okna. Na příští rok máme v plánu udělat něco s vchodem, aby byl na pohled příjemnější. Stavba není v nejlepším stavu. Proto všechno, co vyděláme na nájmech, do ní investujeme. Snažíme se i vylepšovat vnitřek. A také přemýšlíme o opravě střechy, která po ní opravdu volá," vyjmenoval Šujan.

Navíc každý měsíc se v místě konají kulturní akce. „Chceme dělat něco pro lidi. Připravujeme cestovatelské přednášky, divadelní představení, letos se zde konalo asi pět svateb. Na 6. října chystáme oslavu k příležitosti stého výročí od postavení Katolického domu," doplnil Petr Šujan.