Následky jsou podle předsedy sdružení Manner, které chová ovce, skot i koně, Jiřího Novotného patrné už nyní. „Místa vhodná pro pastvu zvířat totiž už skoro nikde nejsou. Snažíme se je poněkolikáté přesunovat na jiné pastviny nebo zvětšovat plochy. Ale vypadá to tak, že asi budeme muset postupně seno podávat i na pastviny a zvířata dokrmovat," potvrdil Novotný.

Dalším problémem je, že kvůli suchu na mnoha místech nedošlo na druhou seč, a kdo si neudělal zásoby v červnu, kdy proběhla první, jen těžko mu seno vystačí na celou zimu.

Zatímco jinde v republice se strachují, zemědělci z Vyškovska situaci až tak černě nevidí. „Sklidili jsme i do zásoby, krávy letos rozhodně hladovět nebudou," nechal se slyšet ředitel družstva Kojál Krásensko, kde seno používají jako podestýlku a přidávají ho i skotu do krmiva, Ladislav Ševčík.

4 tuny z hektaru

Předzásobit se stihl i Manner. „První letošní sklizeň byla velmi dobrá. A zvládli jsme ji, než začaly tropy. Celkem jsme měli čtyři tuny sena z hektaru pole. Můžu říct, že máme zásoby asi na dva roky dopředu, zhruba dvě stě procent toho, co potřebujeme," pochvaloval si Novotný s tím, že jejich spotřeba je celkem čtyři sta balíků ročně.

„Klidně bych mohl mít i dvakrát tolik zvířat," dodal.

Sklizeň si pak pochvalují také ve společnosti Agros Vyškov-Dědice. „Máme celkem pět set dvacet kusů skotu a sena jsme letos sklidili i do zásoby," sdělil předseda představenstva podniku Cyril Sigmund.

Problémy s nedostatkem potravy by se letos neměly dotknout ani lesní zvěře. „Trávy jsme zvládli usušit dost. A když nebude tuhá zima, ani ji nebudeme potřebovat. Sklízíme vlastní seno, a kdyby nám chybělo, dokoupíme ho v některém družstvu," nastínil za vyškovské myslivce Radoslav Kotík.

TEREZA DOLEŽELOVÁ