„K nám se program dostal ze Spojených států. Tamní odborníci ho začali vytvářet někdy v šedesátých letech. Důležité je podle nich problémům předcházet. Prevence je jednak lepší, ale také levnější než následné řešení,“ říká.

K tomuto programu a životnímu stylu se dostal při práci ve Společnosti Prameny zdraví. „Ta pořádá pro zájemce pobyty s přednáškami, zdravou výživou a dalším programem,“ vzpomíná Doleček na své začátky, kdy se podílel třeba také na činnosti Institutu zdravého životního stylu.

Nepatří však mezi lidi, kteří žijí jen obavou o své zdraví. „Nejde o to, že bych se tomu upjatě věnoval od rána do večera. Dodržovat různé zásady je pro mě otázkou životního stylu a kvality života. Když jsem s tím začal, řada věcí se u mě zlepšila. Víc sportu přineslo lepší celkový pocit, soustředění i výkonnost v práci,“ zdůrazňuje propagátor.

Myslí si také, že změna nemusí pro lidi znamenat žádnou zátěž. „Nevyžaduje to velké úsilí. Některé zvyky snadno opustíme a osvojíme si jiné. Jen musíme začít uvažovat například o tom, co jíme, zda se dost hýbeme a také dostatečně odpočíváme. Časem se nové návyky stanou samozřejmostí, vše se zautomatizuje,“ popisuje Doleček.

Podle něj je potřeba zdůrazňovat pozitivní hodnoty. „Například důvěru ve smysluplnost života, toleranci, vzájemnou pomoc a přátelství. Dnešní styl nutí člověka zapomínat na to základní, a tím jsou dobré mezilidské vztahy,“ říká Doleček.