Bezvládí. S trochou nadsázky řečeno, právě taková situace panuje ve hvězdlickém domově důchodců. Osmdesát zaměstnanců a sto dvacet klientů vede místo odvolaného ředitele už od 7. března pouze vrchní sestra.

„Zastupováním byla pověřená Dana Posoldová,“ potvrdil mluvčí krajského úřadu, který je zřizovatelem Hvězdy, Jan Chmelíček. Posoldová povede domov až do doby, kdy kraj na místo dosadí vítěze výběrového řízení. „To zatím neskončilo,“ dodal mluvčí. Podrobnosti ale nesdělil.

Ani Posoldovou kraj o probíhajícím výběrovém řízení neinformoval. „Nevím vůbec nic. Neznám ani den, kdy by měl být nový nadřízený jmenován. Kraj pouze informoval naše zaměstnance, že mají možnost se do konkurzu přihlásit,“ uvedla vrchní sestra, která se do výběrového řízení však nepřihlásila, přestože absolvovala kurz managementu. Posoldová ale zdůraznila, že i bez ředitele chod domova funguje. „Klientům poskytujeme stále stejnou péči. To je přece práce sester a ne ředitele,“ dodala s úsměvem Posoldová.

Bývalého ředitele Luďka Strmeně odvolala v březnu bez udání důvodu rada kraje. Strmeň je momentálně ve výpovědní lhůtě, vybírá si dovolenou a v ústavu už nepobývá. Redakci Vyškovského deníku Rovnost se ho proto nepodařilo kontaktovat. Ale už dříve uvedl, že odvolání přišlo náhle po čtyřech měsících od nástupu do nové funkce a do té doby k němu neměli nadřízení výhrady.

Odborové organizaci se vyhazov bez vysvětlení nezdál, a tak se na kraji o důvod odvolání zajímali. „Krajský zdravotní rada Josef Drbal, který už také dnes není ve své funkci, nám ale jen napsal, že o tom rozhodla rada. Poslali jsme proto dopis radě, ale ta nám neodpověděla,“ řekla předsedkyně odborů Miluše Polesová.

Ani na opakovaný dotaz Vyškovského deníku Rovnosti krajský mluvčí Chmelíček důvod odvolání neupřesnil. Sdělil jenom, že šlo o jednomyslné rozhodnutí rady. Podle dřívějšího sdělení krajského zastupitele pověřeného zabezpečováním úkolů v oblasti sociálních věcí a rodiny Jiřího Altmana (ČSSD) je odvolání bez důvodu zákonné. Rada neuvedla příčiny odvolání Strmeně proto, aby zabránila spekulacím.

Jenže výsledkem je pravý opak. Tajemstvím opředené odvolání vyvolalo v domově téměř paniku. Zaměstnanci jsou zvratem na pracovišti zaskočení. Hovořit veřejně se ale obávají kvůli strachu z pomsty nadřízených. Redakce Vyškovského deníku Rovnosti ale jejich jména zná. Mluví o tom, že Strmeň byl ředitel s vřelým vztahem ke klientům i zaměstnancům. Naznačují, že odvolání mohlo mít čistě politické důvody. Pracovníci nyní netrpělivě čekají na výsledek konkurzu.

Není ale jisté, kdy to bude. Žádná lhůta na výběr ředitele totiž neexistuje. „Kraj musí zajistit provoz instituce, což učinil pověřením paní Posoldové. Ta může vést instituci libovolně dlouho až do doby, než kraj ve výběrovém řízení najde vhodného kandidáta,“ dodal krajský mluvčí. Doplnil, že pokud se například do výběrového řízení přihlásí jen jeden kandidát, nebo žádný nebude splňovat požadavky, může kraj výběrové řízení zrušit. A vypsat je potom znovu.