„Mezi 917 podpisy je sedm lídrů politických stran kandidujících na hejtmana a tři kandidáti do Senátu. Originál petice jsem odevzdal tento týden na krajském úřadu,“ potvrdil.

Podpisy sbíral od konce června do září. Osobně objel všech dvacet obcí, které spadají do obvodu s rozšířenou působností Bučovic. „S jedinou výjimkou se všechny aktivně připojily k dané petici. Rovněž obce, které bezprostředně sousedí s obvodem se zúčastnily, protože jejich zástupci si jsou plně vědomi toho, že tento typ sociální služby v regionu opravdu chybí,“ popisoval Žandovský.

Nový dům pro seniory plánují uvést v Křenovicích do provozu první polovině roku 2022. Určený je především pro místní.
Domov pro seniory zprovozní až za dva roky. Hlásí se do něj už nyní

Jeho iniciativu podpořil i starosta Bučovic Jiří Horák. „Město však pracuje i s jinými projekty a připravuje nové byty pro seniory a handicapované občany,“ doplnil Horák.

Projekt domova na Zahradní má nabídnout důchodcům padesát lůžek. Nejnovější verzi projektu představil kraj loni v lednu, k realizaci se nepřikročilo pro údajné vysoké náklady na základě nabídek v soutěži. Přednost dostal domov v Hustopečích. „Podporu vítám, ale zásadní také je, že podpis má pouze nezávazný charakter. Po volbách chci v podpoře nového domova v Bučovicích pokračovat. Mnozí politici, které jsem oslovil, zároveň přiznávali, že sice podporují stavbu domova pro seniory v Bučovicích jako takovou, ale zároveň so původní projekt vyžádá změny pro snížení nákladů,“ sdělil Žandovský.

Hustopeče na Břeclavsku dostaly loni před Bučovicemi přednost právě díky nižším nákladům. „Předpokládané náklady by tam byly tak vysoké, že je výstavba zcela neefektivní,“ hájil tehdy rozhodnutí náměstek hejtmana Marek Šlapal. Domov na zahradní měl přitom v té době již vyřízené stavební povolení.

Slavkov u Brna - ilustrační foto.
Slavkov přijde kvůli krizi o miliony. Vlastníci zaplatí vyšší daň z nemovitosti

Žandovský byl při své iniciativě poněkud zklamaný ze zájmu obyvatel samotných Bučovic. „I když byli informování prostřednictvím místních médií, že podpisové archy k podpisu, se nachází na radnici v Informačním centru, vyzvedl jsem si z tohoto centra pouze jeden arch se šestnácti podpisy. Naštěstí se našlo několik místních podnikatelů, učitelů, důchodců a podobných, kterým nebyla petice lhostejná a situaci zachránili vlastní iniciativou při získávání podpisů,“ uznal aktivista.