Termín otevření potvrdil ředitel občanského sdružení Domov u zámku Pavel Herajt. „Jsme rádi, že jsme obdrželi registraci a tím pádem začne domov od pondělí skutečně fungovat," oznámil Herajt.

Vedení města nové útočiště pro starší obyvatele vítá. „Dům s pečovatelskou službou sídlí přece jen už ve staré budově. Každý rok ji alespoň částečně opravujeme, letos jsme například vyměnili okna a zdroje vytápění. Nové byty ale bohužel přidat neumíme, na to není dům stavěný," konstatoval starosta Ivanovic na Hané Jozef Heretík.

Dům s pečovatelskou službou nabízí dvaatřicet bytů, z toho tři dvoupokojové. „Kapacita je nedostačující, což dokládá i to, že máme nabitý pořadník na několik let dopředu. Proto nám nová budova se stejným zaměřením uleví. Vím, že zájem o ubytování mají i lidé přímo z Ivanovic a s občanským sdružením jsme domluvení tak, že mnoho z nich se svou žádostí uspěje," přislíbil Heretík.

Sedmačtyřicet lidí

Na nezájem si Domov u zámku skutečně stěžovat nemůže. „Ještě jsme ani neotevřeli a už registrujeme nahlášení sedmačtyřiceti klientů. Počítáme s tím, že tento počet bude ještě stoupat, takže se samozřejmě může stát, že ani tak nebude celková poptávka uspokojená," upozornil Herajt.

Obyvatelé Ivanovic mají z dokončení rekonstrukce Domovu u zámku a jeho brzkého uvedení do chodu radost. „Místní o tom, že se to má brzo otevírat, vědí. Sám jsem se o tom zrovna nedávno bavil s kamarádem, který kousek od něj bydlí. Podle mě hodně lidí ocení možnost ubytování, hlavně ti, kteří se do domu s pečovatelskou službou nedostali. A takových bylo hodně," řekl například Jaroslav Jiříček z Ivanovic na Hané.

Domov u zámku nabídne dohromady pětačtyřicet lůžek. „Třiadvacet z nich je určených k takzvanému zvláštnímu užití, to znamená pro psychicky nemocné pacienty, dvacet lůžek je klasických a dvě jsou takzvaně odlehčená," vyjmenovala ředitelka domova Anna Macková.

Vedení obou domovů vyloučilo, že by se navzájem považovali za konkurenci. „Nájemníky si určitě přetahovat nebudeme, naopak, spíš si v rámci možností vždy rádi vyjdeme vstříc," poznamenala Hana Dostálová z hospodářsko – správního odboru ivanovického městského úřadu.

Rozdíl však bude ve výši nájemného, které zájemci o ubytování zaplatí. „Každý nájemník u nás platí tři a půl tisíce korun měsíčně. V ceně jsou veškeré poskytované služby," vyčíslila Dostálová.

Rozdíl v poskytované péči neurčila ani Macková, přesto si v Domově u zámku pacienti připlatí. A to téměř třikrát tolik. „U nás se jedná o čtyřiadvace­tihodinovou nepřetržitou péči, včetně uspokojení všech sociálních potřeb. Cenu jsme stanovili podle zákona a vyjde asi na deset tisíc korun měsíčně," naznačila Macková.

Náklady za ubytování zajímají i obyvatele Ivanovic. „Konečný zájem se nejspíš bude do značné míry odvíjet od výsledné částky, kterou lidé budou muset pravidelně platit. Podle mě ji musí stanovit vedení tak, aby si mohli lidé ubytování dovolit s ohledem na rozdílnou výši důchodů," dodal Jiříček. Nová budova domova důchodců vznikla rekonstrukcí starého objektu naproti Besednímu domu.