Upřesnil, že nový dům nabídne padesát volných míst pro starší lidi. Cena bude 113 milionů korun. „Nyní nedokážu říci, kdy výstavba začne. Snažíme se, aby to bylo co nejdřív,“ dodal Klement.


Podle bučovického starosty Jiřího Horáka město o domov důchodců hodně stojí a na představitele kraje naléhalo, aby výstavba začala. „Už před několika lety jsme potřebné pozemky převedli do vlastnictví kraje,“ připomněl Horák.

close Pro zvětšení klikněte. info Zdroj: Deník/Markéta Evjáková zoom_in Ocenil aspoň demolici jako důkaz, že se s projektem, o kterém už Deník Rovnost informoval, začalo něco dít. „Je to první a důležitý krok ze strany kraje, který má celý projekt na starosti,“ doplnil bučovický starosta.


Že podobné zařízení ve městě a okolí chybí, potvrzuje třeba Jana Hromádková z Bučovic. Marně hledá už roky místo pro svou babičku. „Už jsme dali žádost do několika domovů, ale ve všech je dlouhá čekací doba,“ řekla Hromádková.


Na nový domov pro staré lidi se těší. „Je dobře, že se něco takového na Vyškovsku plánuje, protože ne na všechny, kdo potřebují místo v domově důchodců, se dostane. Doufám, že ho postaví co nejdřív a snad bude i dost volných míst, “ dodala žena.


POTÍŽE I NA BLANENSKU


Podobný problém trápí také Blanensko. I tam čekají desítky lidí na volné místo v domově důchodců. „Nedostatek míst je dlouhodobý problém. Poptávka často převyšuje nabídku. Proto kraj postupně plánuje investice buď do navyšování kapacit, nebo výstavby,“ řekla krajská mluvčí Monika Brindzáková. Doplnila, že poslední investice kraje na Blanensku bylo rozšíření Senior centra v Blansku před pěti lety.


Tamní ředitel Rudolf Krejčí je se 144 lůžky spokojený a další plány na rozšiřování nemá. „V budoucnu zvyšování počtu lůžek neplánujeme, přestože máme víc než dvě stě zájemců o umístění právě k nám,“ dodal Krejčí.