Lidé na prosbu o pomoc rychle reagovali. „Facebooková výzva našich zaměstnanců se setkala s kladnou odezvou. Aktuálně máme dostatek zájemců o pomoc,“ potvrdil Rovnosti ve středu ředitel zařízení Pavel Ševela.

Kraj jako zřizovatel Hvězdy situaci aktivně řeší. „Ředitel nás o ní pravidelně informuje. Zapojili jsme Český červený kříž Brno a Masarykovu univerzitu, kteří nám pomáhají s hledáním dobrovolníků. Jejich nasazení si velmi vážíme a jsme za to vděční,“ přiblížil krajský mluvčí Michal Cagala.

Zmínil, že i díky masivnímu nasazení dobrovolníků v kraji jako v jednom z mála nemusí v sociálních službách pomáhat armáda. „Personální nouze v sociálních službách je nicméně nejen jihomoravský problém a existovala už před pandemií koronaviru. Od ledna si ale pečovatelky a pečovatelé přilepšili na platu o deset procent. Věříme, že by to mohlo domovům pomoci i při nabírání nových zaměstnanců,“ dodal Cagala.

S koordinací dobrovolníků v sociálních službách pomáhá na Vyškovsku také web chcipomoct.cz, který jim umožňuje okamžité zapojení. „Naši operátoři ke každému požadavku hledají nejvhodnějšího dobrovolníka podle parametrů, které o sobě v přihlášení vyplnil. Na některé poptávky jsou potřeba vyškolení dobrovolníci, a i to umíme v systému vyfiltrovat. Do fyzické pomoci například v sociálních zařízeních se tak zapojují převážně ti, kteří u nás absolvovali bezplatný kurz Základy ošetřovatelství,“ popsala Vyškovskému deníku za provozovatele webu Kateřina Dolejšová.

Zájemce se nejdříve registruje na www.chcipomoct.cz prostřednictvím krátkého formuláře, ve kterém vyplní své základní kontaktní údaje, informaci o výši dosaženého vzdělání a vybere si z oblastí zájmů, ve kterých chce pomáhat. „Pro pomoc v očkovacích centrech, nemocnicích a pečovatelských domech je potřeba povinný výše zmíněný jednodenní kurz, který našim zaregistrovaným dobrovolníkům poskytujeme zdarma. Kurzy organizujeme jednou týdně v Brně,“ pokračovala Dolejšová.

Dobrovolníkem se podle ní může stát každý, není potřeba speciální odborné vzdělání. „Stačí chuť pomáhat a trocha volného času. Do portálu je už celostátně zapojeno téměř deset tisíc zájemců, ale abychom mohli pomoci ještě více, potřebujeme další,“ dodala Dolejšová.

Domov Hvězda se nachází v prostředí obce Nové Hvězdlice. Službu tam poskytují na odděleních ve dvou samostatných budovách bývalého Zámku a Pavilonu. K jednotlivým oddělením náleží jídelna s výdejnou stravy a společenská místnost využívaná ke kulturním a společenským akcím.

Mimo výpomoc v sociálních zařízeních je v regionu poptávka zvláště po dobrovolnících na pomoc s očkováním. Souvisí to s tím, že jedno z velkokapacitních očkovacích center najdou od března zájemci také ve Vyškově. Redakce se tomuto tématu dlouhodobě věnuje.