Ty, které jsou ve vlastnictví kraje, poskytují péči šesti stům třiadevadesáti seniorům. A nestačí pokrýt poptávku.

Měnit se ale nic nemá. „Jihomoravský kraj nechystá žádnou výstavbu domova důchodců v okrese Vyškov,“ potvrdil Jiří Klement z tiskového oddělení kraje. Krajský úřad ani nepovažuje velká zařízení za správnou cestu. „Obecně lze říci, že trendem posledních let je výstavba domovů důchodců spíše menší kapacity, aby jejich klienti nemuseli příliš měnit svůj dosavadní způsob života,“ prozradil Klement.

Zbytečné žádosti

Situace ve vyškovském domově důchodců je zatím nejasná. „Žádostí máme hodně, ale nevíme, kolik lidí k nám opravdu chce. Mnoho žádostí nám poslal kraj. Nemůžeme říci, kolik jich nakonec bude. Musíme je napřed prověřit. Pak uvidíme. Ale je jich opravdu dost,“ sdělila ředitelka domova Jana Pátková.

Žádostí oproti dřívějším letem přibývá. „V roce 2003 jsme byly schopni uspokojit žádost do tří čtyř měsíců. Teď jsou čekací doby delší,“ potvrzuje Pátková. Situaci ale poněkud zkresluje skutečnost, že mnoho lidí si podává žádost jen formálně. „Lidé, když je oslovíme a ptáme se, kdy k nám chtějí nastoupit, říkají, že teď ne. Zjišťujeme, že mnozí si žádosti dávají jen preventivně. Pomoc, která je běžná v domovech, zatím ani nepotřebují. Stačí jim běžné sociální služby v místě bydliště,“ vysvětluje Pátková.

Podobnou zkušenost má také Dana Posoldová, vrchní sestra z Domova Hvězda v Nových Hvězdlicích: „I nám se stává, že někteří důchodci podají žádost ještě dříve, než se k nám chtějí nastěhovat,“ potvrdila Posoldová. S Vyškovem je to ve Hvězdlicích srovnatelné i co do počtu lidí, kteří na místo v domově čekají. „Ještě teď evidujeme množství žádostí z minulého roku. K tomu přibývají další z letošního. Odhadem jich máme padesát,“ doplnila Podkladová.

Dlouhé čekání

Lepší to není ani s domy s pečovatelskou službou. I tam se musí dlouho čekat. „Máme ještě nějaké žádosti z minula. Zatím máme ale všechna místa obsazena. Některé uchazeče proto musíme odmítat,“ řekl vedoucí bučovického odboru sociálních věcí Lubomír Juráček. A zájem je opravdu velký.

Potvrzují to slova ředitele bučovického Střediska zdravotních a sociálních služeb Juraje Roháče. „Evidujeme sto padesát žádostí. Z toho třicet není přímo od nás, ale například z Vyškova. Přitom uspokojit můžeme jen několik zájemců. V Bučovicích je místo jen pro osmačtyřicet lidí. Ročně se uvolní jen několik míst. Lidé musí čekat třeba až pět let,“ uvedl Roháč.

Lepší je situace ve Vyškově. Město eviduje čtyřiasedmdesát nevyřízených žádostí. Mělo by však dojít ke zlepšení. „Město Vyškov plánuje výstavbu nového domu s pečovatelskou službou. Projektová dokumentace je zpracována na přístavbu stávajícího zařízení v Tyršově ulici. Počítá se s kapacitou třiceti bytových jednotek i s vyřešením bezbariérového vstupu do objektu,“ informoval mluvčí vyškovské radnice Stanislav Kolařík.