DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Do zastaralého cvičiště investoval statisíce a nechal ho zmodernizovat. Ale protože dosud nedostal to pravé úřední razítko, není jisté, zda nakonec nevrazil peníze do cizího. Pozemky jsou města, stavby však stále zůstávají státu. Radnice také kvůli zdržení nemůže splnit plány na širší využití cvičiště.

„Město Vyškov mělo zájem získat hřiště do svého majetku. V červnu loňského roku vyškovské zastupitelstvo schválilo, že budou stavby do našeho majetku převedeny darem. Po znaleckém posudku podepsal dárce, kterým je Centrum služeb pro silniční dopravu, a město jako obdarovaný smlouvu,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Dlouho se ale nic neděje. Podle Bednářové leží smlouva už několik měsíců na ministerstvu, kde čeká ke schválení. Fakticky je tedy hřiště stále v majetku státu. Provozuje ho Ústřední automotoklub ČR.

Už o loňských prázdninách prošlo hřiště rozsáhlou opravou. „Město uzavřelo smlouvu s Ústředním automotoklubem v Praze, podle které uhradil klub jednu část rekonstrukce ve výši téměř pěti set tisíc korun s využitím krajské dotace. Druhá část ve výši přes pět set padesát tisíc korun půjde z rozpočtu města,“ informovala Bednářová.

Řemeslníci tehdy vytrhali obruby a osadili nové. Hřiště dostalo nový asfaltobetonový povrch. Přibyla nová zeleň.

Město myslelo na zadní kolečka a do smlouvy zahrnulo ustanovení, že pokud nedojde k převedení hřiště na město, investici získá zpět.

Radnice ale předpokládá, že se převod určitě uskuteční, byť to trvá poměrně dlouho. „Takové časové průtahy jsou v případě státního majetku běžné, nejde o nic mimořádného,“ myslí si mluvčí radnice.

Potvrzuje to i Centrum služeb pro silniční dopravu. Dokument musí absolvovat dlouhé úřednické kolečko. „Protože jde o bezúplatný převod, musí smlouvu schválit ministerstvo dopravy, pak ministerstvo financí a potom jde zpět na ministerstvo dopravy. Trvá to hodně dlouho,“ řekla náměstkyně ředitele Centra služeb Eva Židův.

Naznačila, že za dobu tří až čtyř let se zatím podařilo do úplného konce dotáhnout převod jediného ze sedmi dopravních hřišť v republice.

Mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský uvedl, že v současné době ministerstvo pracuje na převodech tří hřišť v republice. Jedno z nich právě postoupili ministerstvu financí a další v pořadí je právě to vyškovské. „Žádost o schválení bezúplatného převodu bude nejpozději příští týden postoupená. Žádost bylo třeba právně upravit a z iniciativy ministerstva financí se ještě prováděla revize souvisejících smluv,“ vysvětlil Ptačinský.

Po převedení do svého majetku chce město podle mluvčí Bednářové podstatně víc rozšířit možnosti využití.

Už nyní radnice pořádá na dopravním hřišti první akce. Například 7. května se tam uskuteční hlídky mladých zdravotníků, které organizují Červený kříž a Dopravní a bezpečnostní komise (BESIP) při městském úřadu. Školáci tam budou 19. května soutěžit s jízdními koly. Čekají je například testy z pravidel silničního provozu, jízda zručnosti a další.

V současné době na hřišti probíhá dopravní výchova pro školy. „Děti si vyzkouší všechny situace, se kterými se můžou setkat na silnici. Díky moderní výbavě je to pro ně navíc zábavné. Děti se tu setkají s křižovatkami řízenými světelnou signalizací a třeba s kruhovým objezdem. Vyzkouší si tak všechny základní situace v silničním provozu,“ uvedl instruktor dopravní výuky František Slunský.

Z výuky jsou nadšené hlavně děti. „Je to zase úplně něco jiného, než sedět ve školní lavici. Opravdu jsem si to užila,“ uvedla žačka ze Základní školy v Moravských Prusích Iveta Bednářová.

Styl učení přímo v terénu vítají i kantoři. „Je dobře, že situaci dětem objasní někdo jiný než známí učitelé. Děti výuku především mnohem lépe chápou, když ji neposlouchají pouze v teorii,“ je přesvědčená učitelka z Moravských Prus Lenka Kalová.

ŠÁRKA DUBSKÁ