Hluk přesahující normy téměř o třináct decibelů musejí denně snášet obyvatelé Slavkovské ulice v Bučovicích. Bydlí totiž v bezprostředním sousedství přetížené silnice vedoucí na Uherské Hradiště. Obchvat nebo přeložka této problematické trasy jsou zatím v nedohlednu. Lidé se ale zřejmě přece jen dočkají alespoň nějaké úlevy v dohledné době.

Čekají na ni už netrpělivě. „Je to katastrofa. Někdy mám problém vůbec přejít silnici. Kvůli projíždějícím náklaďákům se třesou okna a celý dům je zašpiněný prachem. Na ulici se nedá pořádně dýchat a nikdo nic neřeší,“ postěžovala si například důchodkyně ze Slavkovské ulice Jiřina Hromádková.

Možná bude mezi těmi, jimž chtějí silničáři aspoň nějak vyjít vstříc. I oni totiž zjistili, že hluk v okolí „padesátky“ je neúnosný. „Pořídili jsme studii, ze které vyplynula potřeba výměny dvou set dvou kusů oken včetně balkónových dveří,“ sdělila tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Doplnila, že silničáři nechají lidem okna vyměnit už letos v případě, že na ně dostanou od státu peníze.

Hluk a špína nejsou ale jediné problémy, který lidé v sousedství nepříjemné silnice mají. Motoristé obtížně parkují před svými domy a také se jim špatně na „padesátku“ najíždí. „Někdy se vůbec nedá vyjet na silnici, zvláště po ránu jezdí jedno auto za druhým. Kvůli zápachu a hluku nemůžeme ani větrat. V domě se třepou skleničky, když projede těžký kamion. Všude se budují protihlukové bariéry, my bydlíme pět metrů od přetížené silnice a nikoho to nezajímá. Už ani nevěříme, že se to vůbec někdy změní“ uvedla obyvatelka domu ve Slavkovské ulici Ludmila Cápalová.

Tyto obtíže ovšem ani silničáři ani bučovická radnice v dohledné době řešit nehodlají. Poukazují na to, že nedávná rekonstrukce bučovického průtahu spokla desítky milionů. „Parkování u silnice částečně vyřešila rekonstrukce silnice. Kvůli bezpečnosti provozu nebylo ale možné vybudovat stání po celé délce komunikace,“ zdůvodnila tisková mluvčí Vápeníková.

Také město podle bučovického starosty Radovana Válka nemá v plánu podél silnice I/50 budovat nová stání nebo třeba vysazovat zeleň. Přesto ale chce lidem pomoci. „Uvažujeme o úlevě na dani z nemovitostí u domů přiléhajícím k silnici,“ potvrdil Válek.

Pomůže obchvat

Podle něj potíže s nadměrnou dopravou v centru města přinese jedině zásadní řešení, jímž bude obchvat. „Do konce prvního pololetí tohoto roku zpracujeme studii jiné varianty řešení přeložky a předložíme ji Jihomoravskému krajskému úřadu,“ nastínil konkrétní kroky bučovický starosta.

MICHAL ALBRECHT