Hustě sněžit začalo už okolo jedenácté hodiny. Brzy ovšem přestalo a sníh začal tát. Kdo si ale dělal naděje, že tím se vše odbylo, ten se trpce zklamal. Kalamita udeřila po poledni plnou silou. „V terénu jsou všechna auta. Ale stejně nestíháme silnice prohrnovat a solit. Sníh napadl strašně rychle,“ řekl tehdy dispečer vyškovských silničářů.

Na všech vozovkách se brzy vytvořila rozbředlá vrstva sněhu, po níž bylo možné jet jen s nejvyšší opatrností. Problémy na sebe nenechaly dlouho čekat.

Na dvoustém dvacátém kilometru dálnice havaroval autobus ve směru na Prahu. Nehoda se obešla bez zranění.

„Situace byla vážně katastrofální na dálnici. Kvůli sněhové kalamitě jsem z Brna do Vyškova jela v úterý okolo třetí odpoledne téměř dvě hodiny. A to můžu být ještě ráda, že jsem neuvízla v nějaké zácpě,“ svěřila se třeba řidička z Vyškova Andrea Králová.

Navečer zase úplně zkolabovala doprava na silnici mezi Vyškovem a Bučovicemi. V Bohdalicích se totiž nemohly hnout z místa kamiony. „Máme tam už traktorové radličky a sypače, pracujeme na tom, abychom tento problém vyřešili,“ uvedl po šestnácté hodině dispečer vyškovských silničářů Jiří Tomeček. Během půlhodiny se silničářům podařilo trasu zprůjezdnit.

Hned se ale objevila další komplikace, tentokrát na Slavkovsku. A mnohem vážnější. Přesně se vyplnily prognózy vyškovských silničářů, že kamiony za nepříznivého počasí ucpou dopravu v nížkovickém kopci. Přes něj už takřka rok vede objízdná trasa kvůli uzavírce silnice I/50 v Bučovicích. „Nejhorší je to na hodonínské straně nížkovického kopce. Policisté na místě odklánějí dopravu,“ informoval Tomeček. Silnice byla uzavřená až do nočních hodin.

Přestože večer už sněžit přestalo, s potížemi se potýkali motoristé i v jiných koutech okresu. „Když jsem se včera vracel krátce po sedmnácté hodině z Račic, tak jsem myslel, že mě trefí šlak. Docela jsem chvátal na noční směnu do práce a hasiči zrovna ze silnice právě v Račicích odstraňovali padlý strom. Zřejmě spadl pod tíhou sněhu. Naštěstí to netrvalo dlouho a v cestě jsem mohl pokračovat,“ řekl třeba Vyškovan Pavel Krátký.

K dopravní nehodě vyjížděli hasiči krátce před devatenáctou hodinou do Drnovic. Srazila se tam dvě osobní auta. „Naštěstí neblokovala silnici a jak se ukázalo, tak nehoda byla i bez sebemenšího zranění,“ uvedl jeden z operačních důstojníků krajských hasičů.

Michal Sklenář