Oddechnout si může vyškovský starosta Petr Hájek. Jeho straničtí kolegové z ČSSD chtěli na zasedání vyškovského zastupitelstva hlasovat o jeho odvolání z funkce. Nakonec k tomu vůbec nedošlo.

„Sešli jsme se v neděli a dospěli k určitým shodám, proto nebudeme na zasedání zastupitelstva města usilovat o odvolání starosty Hájka,“ prozradil sociální demokrat Jiří Piňos, o kterém se spekulovalo jako o Hájkově možném nástupci. Nyní je ale vše jinak.

Hájek tak podle všeho zůstane ve funkci starosty města až do komunálních voleb. „Zřejmě někdo pochopil, že není tak jednoduché mě sesadit. Lidé to brali jako boj uvnitř jedné strany, což nebylo dobré. Právě veřejné mínění kolegům ukázalo i tuhle stránku celého sporu, proto asi změnili názor,“ okomentoval situaci kolem boje o vlastní křeslo starosta Petr Hájek.

Ten si nicméně chtěl počkat na odpolední zasedání. „Pro jistotu ano. Nikdy nevíte, co se může přihodit,“ dodal s úsměvem Hájek.

Na setkání zastupitelů nakonec jen jeho stranický kolega Piňos shrnul události posledního týdne. Příliš konkrétní ale nebyl.

Plány sociálních demokratů už v pátek silně narušila ODS. K samotnému sesazení současné hlavy Vyškova totiž musela ČSSD získat dostatečnou podporu už při samotné změně programu včerejšího zasedání.

Jenže koaliční partner byl jiného názoru. „Občanská demokratická strana nepodpoří zařazení bodu o odvolání. Obáváme se, že se jedná o vnitrostranický boj uvnitř ČSSD ve Vyškově,“ prozradil vyškovský místostarosta Karel Jurka.

Podle Piňose proběhla první domluva už v pátek. „S klidnou hlavou jsme se domluvili na kompromisu. V neděli jsme pak všechno dořešili a došli ke shodě, která se týká především lepší komunikace uvnitř klubu. Nastolili jsme si nová pravidla, ve kterých budeme pokračovat do konce tohoto volebního období,“ nastínil Piňos. O konkrétních změnách ale hovořit nechtěl.

Sociálním demokratům vadilo, že Hájek zastává víc funkcí, a je proto často mimo svůj úřad.

Výsledky jednání uvnitř vyškovské ČSSD včera neznali ani koaliční partneři. „Předali jsme kolegům z ČSSD naše páteční usnesení. Sděleno nám bylo pouze to, že se s Petrem Hájkem dohodli na další spolupráci,“ prozradil Jurka.

Toho potěšilo, že by mohl být na vyškovské radnici znovu klid. „Myslím, že rozpad koalice už nyní nehrozí. Očekávám, že celá situace se teď zklidní, emoce se utiší a vše dojde až k podzimním komunálním volbám, ve kterých každá strana vyloží nové karty na stůl,“ myslel si Jurka.