DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Zametat chodníky nebo se smířit se splasklou peněženkou? Tuto otázku budou už za pár týdnů řešit lidé, kteří pobírají sociální dávky v hmotné nouzi. Pro ty, kteří se nebudou bát lopaty, musí úřady práci zajistit. Takových lidí ale můžou být desítky. Jak se s tím úřady vypořádají?

„Existenční minimum je v současné době dva tisíce dvacet korun. Když lidé odpracují dvacet hodin za měsíc, může jim toto minimum vyskočit třeba na tři tisíce korun,“ vysvětlil vedoucí bučovického sociálního úřadu Lubomír Juráček.

V Bučovicích je víc než čtyřicet lidí v hmotné nouzi. V dalších devatenácti obcích Bučovicka zhruba dvacet. Juráček ale rozhodně neočekává, že se na úřad přihlásí několik desítek zájemců o práci. „K novému zákonu jsem skeptický. Jsem přesvědčený o tom, že se zapojí slabá polovina lidí. Někteří spíš budou pracovat načerno,“ je přesvědčený Juráček.

Podle bučovického tajemníka Jiřího Frolce je organizování veřejné služby pro obce dobrovolnou činností. Ale Bučovice se rozhodně zapojí. „Pracovní činnost budou určovat technické služby, evidenční záležitosti městský úřad,“ vysvětlil Frolec.

Podle něho obce získaly nástroj, jenž může sociálně slabé motivovat k práci. „Kdo bere sociální dávky, měl by pro stát nebo obec alespoň něco udělat,“ shrnul Frolec.

Také rousínovská radnice už má téměř jasno. Doladí jen drobnosti. Rozhodla se novou odpovědnost přenést na městské služby. Počítá totiž s tím, že tito lidé budou ve městě hlavně vypomáhat s úklidem. „Zákon nám umožňuje přenést tento úkol na městské služby. Evidujeme patnáct lidí v hmotné nouzi v Rousínově. A zhruba pět v okolních obcích, u kterých vykonáváme přenesenou působnost. Nevíme ještě, jestli tam si budou obecní úřady tuto činnost zajišťovat samy nebo padne na nás,“ uvedl na posledním zasedání zastupitelstva starosta František Havíř.

Také slavkovský městský úřad se chystá spojit s technickými službami. „Zájemci se po zaškolení naučí pracovat například s křovinořezem,“ uvedl místostarosta Slavkova u Brna Jiří Doležel.

Vyškov svůj způsob řešení ještě hledá. Nový zákon se dotkne sto třiadvaceti obyvatel. „Máme v plánu kontaktovat některé příspěvkové organizace města a Vyškovské služby, případně další organizace, které by měly zájem dát možnost lidem veřejnou službu vykonat,“ informovala o záměru radnice mluvčí vyškovského městského úřadu Dana Bednářová.

V Ivanovicích na Hané je zhruba patnáct lidí v hmotné nouzi. „Pokud někdo bude mít zájem odpracovat si měsíčně minimálně dvacet hodin, my jim to rádi umožníme,“ informoval starosta Ivanovic Josef Lysák.

Nový zákon přináší úředníkům řadu nových starostí a administrativy.

Každá obec totiž bude muset pověřit předáka, který bude práci rozdělovat, zajišťovat dohled a evidenci, bude poskytovat informace sociálnímu odboru a další. „Obce se ovšem můžou i sdružit a společně pověřit jednoho člověka, který bude dohlížet,“ poradil Juráček.

Vyškovská radnice plánuje, že by k předákům měla ještě navíc celkového koordinátora veřejné služby. Toho by jim měl doporučit úřad práce. Bednářová doufá, že by na něho poskytnul i dotaci.

Malé obce mají menší starost. Například starosta obce Hrušky Oldřich Dočekal si s novým zákonem příliš hlavu neláme. „Pokud se jeden či víc lidí v hmotné nouzi přihlásí o to, že by měli zájem odpracovat si stanovené hodiny, nevidím v tom problém. Prostě jim dáme do rukou lopatu a smeták a půjdou pucovat obec,“ řekl Dočekal.

Městům nabízí pomocnou ruku vyškovský úřad práce. „Z řad uchazečů o zaměstnání můžeme vybrat takové, kteří by mohli organizovat. Takové lidi jsme i schopní zaplatit v rámci veřejně prospěšných prací. S Vyškovem jsme se předběžně dohodli na třech lidech. Celkově bychom v okrese mohli uplatnit devět pracovníků, na které máme i peníze,“ řekl ředitel Úřadu práce ve Vyškově Jan Marek.

ANETA DĚDIČOVÁ