Pro rok 2019 a 2020 kraj obcím spoluúčast navýší z dvaceti na dvaadvacet procent. Ne všem se to líbí. „Nadšení nejsme. Víme, že obyvatelstvo stárne a pečovatelská služba bude stále víc potřebná. Myslím ale, že má mít větší roli stát. Všechny povinné výdaje jsou na úkor investic a tedy rozvoje města,“ poukázal starosta Blanska Ivo Polák.

Obce s rozšířenou působností v regionu, tedy Blansko, Boskovice, Bučovice, Slavkov u Brna a Vyškov, tvoří komunitní plány. V nich vytipovávají nejdůležitější služby v území. S obcemi, které pod ně spadají, se pak podílejí na placení služeb. „Součástí plánu je dotační program. Pro letošek jsme dostali čtyřiadvacet žádostí od deseti poskytovatelů. Dohromady požadují pět milionů čtyři sta tisíc korun, což není málo,“ poukázal Polák.

Víc péče klientům
∙ V regionu se změny dotknou 51 sociálních služeb.
∙ Poskytují terénní, ambulantní a pobytovou péči, ale jsou mezi nimi třeba i azylové domy.
∙ Kraj předpokládá dosažení změn do dvou let.


Podle krajské mluvčí Moniky Brindzákové se na úpravě podílí i loňské zvýšení mezd zaměstnanců sociálních služeb až o třiatřicet procent. „I s ohledem na rozšiřování sítě sociálních služeb v kraji nelze takový nárůst zvládnout jen z dotace ministerstva a krajských peněz. V porovnání s jinými kraji je spoluúčast spíš nižší. Například na Vysočině dosahuje čtyřiceti procent,“ poukázala Brindzáková.

Vzhledem k tomu, že služby v lokalitách využívají pouze obyvatelé daného obvodu, je podle ní zvýšení spoluúčasti odůvodnitelné. „Dotace ministerstva práce je letos 1,3 miliardy korun. Pokud bude v roce 2019 stejná, rozšířený rozsah sociálních služeb si může vyžádat o padesát milionů víc,“ vysvětlila.

Ve Slavkově u Brna na Vyškovsku změnu podmínek vzali na vědomí. „Na služby vynaložíme zhruba devět set tisíc, přispívají i obce v naší působnosti. Pokud se zlepší kvalita a posílí objem služeb, je to únosné. Populace stárne, rodiny jsou rozdělené a i u nás ve městě zůstává řada starších lidí sama. Služby budou potřebovat,“ okomentovala místostarostka Marie Jedličková.