Její délka bude více než čtyři a půl kilometru. Dotace pokryje necelých šestnáct milionů z celkové částky ve výši šestadvaceti a půl milionu korun. „Považuji za důležité akci uskutečnit co nejdříve,“ poznamenal Bárek, který se jednání zúčastnil. Plán je pouze jedním z projednávaných projektů pro zajištění zásobování pitnou vodou pro obce na Vyškovsku.

Obyvatelé Kojátek jsou přitom na současnou situaci zvyklí. „Vodu z vlastní studny čerpám bez problému už patnáct let. Máme ji přímo pod domem,“ uvedl třeba Richard Werner. Harmonogram prací přitom ještě není pevně stanovený i s ohledem na současnou krizi.

Dezinfekce veřejných prostor v centru Brna na náměstí Svobody.
Armáda čističů vtrhla do Brna. Podívejte se, jak dezinfikují náměstí Svobody

Není to přitom jediný takový projekt, který má již jistou podporu. Necelých dva a půl tisíce lidí v oblasti města Ivanovice na Hané má například problémy se zásobováním pitnou vodou. „Současný stav je nevyhovující. Smyslem podpory je pomoc s výstavbou nového přívodného řadu a navýšení kapacity vodojemu. Tím se zajistí zásobování pitnou vodou pro Ivanovice na Hané a jejich místní část Chvalkovice na Hané,“ doplnil Bárek. Délka vodovodní sítě by měla přesáhnout čtyři kilometry.

Práce má na starosti společnost Vodovody a kanalizace Vyškov. Celkové náklady tu přesahují osmapadesát milionů korun. Schválená dotace pak z nich zahrnuje přes sedmadvacet milionů.

Ilustrační foto
Jižní Morava má 290 nakažených koronavirem. V nemocnicích je jich dvaačtyřicet

Situaci se zásobování vodou se přitom snaží řešit i samotné Ivanovice na Hané, kterým přímo prodal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vodovodní řad. To ho zakoupilo ve výběrovém řízení s aukcí za cenu necelých 438 tisíc korun. „Vzhledem k tomu, že lokalita, která bude na tento vodovodní řad napojena, je územním plánem města Ivanovice na Hané navržena jako plocha přestavby z původní zahrádkářské kolonie na plochu smíšenou obytnou, byl vodovodní řad prodán právě městu. Město podalo v aukci nejvyšší nabídku,“ dodala Eva Spálenská z oddělení komunikace úřadu.