Sportovní kluby, nadace a občanská sdružení. Všechna tato uskupení jsou závislá na podpoře měst. Jejich zástupci s napětím očekávají, jaká letos bude.

V okresním městě mají naději, že si o dost polepší. Zastupitelé sice podle vyškovského místostarosty Luboše Kadlece vymezili na neziskovky šest a půl milionu korun, což odpovídá loňské částce. Hodnotící komise ji ale výrazně zvedla. „Nakonec dospěla k sumě přes devět a půl milionu korun. Zastupitelé teď musí při projednávání rozpočtu zvážit, zda dají na sport a další neziskové organizace víc, než odhlasovali na konci roku. Myslím, že by to bylo správné. Přece jen se tak přispívá k tomu, že například mládež má smysluplnou činnost a nevěnuje se něčemu špatnému,“ domnívá se místostarosta.

Podle něj ani navýšená částka nepokryje plně provoz oddílů a neziskových organizací. „Kdybychom neměli také jiné zdroje, peníze by nám nestačily. Prakticky používáme dotaci na opravu kuželkárny. Na samotnou činnost získáváme prostředky mimo jiné od jednoho velkého sponzora,“ potvrdil třeba František Jelínek z oddílu vyškovských kuželkářů.

U sportovních klubů dotace slouží převážně na zaplacení pronájmů. „Peníze by město mohlo najít. Konečné rozhodnutí je ale na zastupitelích,“ doplnil Kadlec.

Podle prezidenta vyškovského ragbyového klubu Jiřího Vintera se situace ve Vyškově lepší. „Nemůžeme sice říct, že jsme spokojení, na druhé straně jsou města, kde je situace horší. Ke všemu, když srovnám předchozí léta, částka na sport se zvyšuje,“ řekl Vinter.

Způsob dotování sportu a dalších aktivit je v Bučovicích odlišný od Vyškova. „Město se přímo stará o provoz sportovišť a dalších zařízení. Oddíly nám platí jen symbolický poplatek. Dotace potom dáváme jen na pořádání konkrétních akcí. Například turnajů,“ uvedl vedoucí odboru školství, kultury a sportu bučovické radnice Aleš Navrátil.

Uzávěrka pro podání žádosti o peníze je v Bučovicích koncem ledna. „Zatím však nepřišla jediná žádost. Ze zkušenosti vím, že je organizace posílají až poslední týden. Zastupitelé vyčlenili pro letošní rok sto padesát tisíc korun, což je o padesát procent víc než loni. Obvykle počet žadatelů převyšuje nabídku. V roce 2007 dvojnásobně,“ popsal situaci vedoucí.

Slavkovští zastupitelé loni vyčlenili tři sta padesát tisíc korun na příspěvky pro organizace pracující s mládeží. „Kromě toho dali padesát tisíc na Junáka a podobnou částku pro další neziskové a zájmové organizace,“ uvedl tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák. Žadatelů o dotace je letos stejně jako loni. Radnice má na dotace opět tři sta padesát tisíc korun.