Skoro čtyři a půl milionu pro vyškovské sportovce, ale jen milion šest set tisíc do oblasti sociálních služeb a něco málo přes čtyři sta tisíc do kultury. Tak vyškovská radnice rozdělila peníze mezi neziskové organizace.

A mnohým se výsledek nelíbí. Například ředitelka vyškovské asociace Paprsek Jaroslava Bednářová žádala z rozpočtu kolem dvou set patnácti tisíc. Dostane ovšem jen sto dvacet. „Přitom peníze, které žádám od radnice, jsou opravdu jen na to nejnutnější. Nikdy od města nechci víc, než potřebujeme. Když nám ale dají nižší částku, velmi těžko pak zbytek peněz sháníme,“ objasnila.

Podle ní se sdružení snaží získat peníze, kde se dá. „Snažíme se přitáhnout příspěvky z ministerstev, z kraje, pořádáme benefiční akce. Nemám nic proti sportovcům, ale podle mých informací vůbec neusilují o peníze zvenčí. Chtějí je jen od města. Proč se taky nesnaží?“ ptá se Bednářová.

Souhlasí s ní i zastupitel za Volbu pro město Radek Mikulka. Podle něj by radnice hlavně měla přehodnotit systém přerozdělování dotací a grantů. „Je pravda, že většina z peněz pro oblast sportu jde na nájmy. Ty se následně vrací městu. Je tedy otázka, jestli by sportovci neměli dostat peníze výhradně na činnost. V jiných městech se to tak běžně dělá,“ zdůraznil Mikulka.

Mezi největší příjemce dotací a grantů patří kromě vyškovských fotbalistů taky hokejový klub Žraloci. Dostanou milion korun. Podle pracovnice klubu Dany Hylákové padnou ovšem peníze právě na pronájem. „Zaplatíme je za využívání lední plochy na stadionu. Na svoji činnost nemáme od radnice žádný příspěvek. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby nám přispívala na činnost a pronájem řešila sama. To ale neovlivníme,“ povzdychla si Hyláková.

Vyškovská radnice o současném systému rozdělování jedná hodně dlouho. Starosta Petr Hájek si myslí, že by se měl změnit. „Jsem pro to, abychom porovnali, jak financují neziskový sektor v jiných městech. Musíme vytvořit model, podle kterého se budeme řídit, aby někdo nebyl ve výhodě,“ objasnil.

Podle něj je taky důležité si uvědomit, že žádostí z oblasti sportu přichází na radnici nejvíc. „Je jich několik desítek. Je ale podstatné, že v průměru získávají všichni žadatelé zhruba padesát procent z toho, kolik navrhují. Největší pokrytí jsme měli v sociální oblasti, to bylo pětasedmdesát procent z požadované částky,“ objasnil Hájek.