Dát víc peněz na provoz sportovní haly nebo divadelní soubor. Odpověď na podobné zapeklité otázky nyní řeší zastupitelé. Rozhodují o tom, kolik peněz z rozpočtu půjde na kulturu a kolik na sport.

„Prostřednictvím dotací a grantů loni Vyškov rozdělil víc než šest milionů a čtyři sta tisíc korun. Na tělovýchovu a sport šly čtyři miliony a sto čtyřicet tisíc,“ řekla mluvčí radnice Dana Bednářová.

Tento stav má kritiky. Vadí jim, že sport pohlcuje poměrnou část prostředků na dotace. „Řadu let se snažíme prosadit, aby neziskové organizace dostaly od města víc peněz. Přibývá starších lidí. Musíme pro ně zajistit služby. Je také dost postižených a obyvatel se sociálními potřebami,“ řekla ředitelka občanského sdružení Piafa a vyškovská zastupitelka Jana Podrápská.

Proto je podle ní nutné, aby se radnice zamyslela, zda chce podporovat vrcholový sport, nebo dát víc prostředků na sociální oblast. „Naše organizace za peníze pomáhá druhým. Naproti tomu sportovci se věnují zájmové činnosti,“ namítla ředitelka.

Podobný názor má také vyškovský zastupitel Radek Mikulka. Podle něj by mělo město podporovat víc také další organizace. Například kulturní.

Sportovci si naproti tomu myslí, že peníze vložené do sportu se vyplatí. „Mládež se věnuje něčemu smysluplnému a nemá čas na drogy či kriminalitu. Společnost pak nemusí draze řešit následky těchto problémů,“ uvedl třeba zastupitel Jiří Hajzler.

Podle starosty Vyškova Petra Hájka je potřeba se na věc dívat trochu jinak. „Žádostí na sport přichází víc než od ostatních organizací. Ke všemu požadavky oddílů nemůže město uspokojit v plné míře. Například v sociální oblasti je satisfakce žádatelů daleko větší. Dostanou tak nakonec větší díl z toho, oč usilovali,“ řekl Hájek.

Možná by se situace změnila, kdyby si žádalo víc nesportovních sdružení. „Na druhé straně si myslím, že ve Vyškově je větší počet lidí, kteří podporují sport. Je proto otázkou, co by se změnilo. Radě a zastupitelům návrh na rozdělení dotací připravují skupiny, které se skládají ze zástupců jednotlivých oblastí. Nevím, jak by v tom případě postupovali,“ namítl starosta.

Bučovická radnice loni platila provoz sportovišť a vyplatila sto tisíc korun na kulturní a sportovní akce. Dvě třetiny z peněz jdou na sport. Víc dostává sport také ve Slavkově u Brna. Město dalo pět set padesát tisíc korun na dotace. Na tělovýchovu z rozpočtu šlo tři sta padesát tisíc.

souvisejíci články:

Dobré ráno

Oddíly potřebují víc

Kultura je opomíjená