Své zkušenosti s tím má třeba Vyškovanka Alena Bergmanová. „Zažila jsem to hned několikrát, někdy člověka prostě po pár dnech všechno a všichni začnou štvát," popsala žena. Místo odpočinku a nabírání sil tak mnohdy spíš nastupuje únava a výčitky. „Nejspíš to bylo tím, že spolu normálně netrávíme tolik čas. S manželem chodíme do práce, děti jsou ve škole. Na delší chvíle spolu asi nejsme zvyklí," domnívá se Bergmanová.

Podrážděnost však podle ní nikdy netrvala příliš dlouho. „Vždycky jsme si to nakonec vyříkali a dopadlo to dobře," dodala s úsměvem.

Rizikovost dovolených potvrzují také odborníci. „Často s našimi klienty rozebíráme problémy, které ve vztahu doutnaly už delší dobu a vyhrotily se právě na dovolené," připomněla vedoucí vyškovské Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Virginia Kočárová.

Potíže také můžou způsobovat odlišné představy členů rodiny o ideálním trávení volného času. „Pokud pojede třeba k moři rodina, kde matka má ze všeho nejvíc ráda válení se na pláži a otec naopak ke svému odpočinku potřebuje aktivní pohyb, dovolenková pohoda se může rázem změnit," popsala odbornice.

Spolehlivá prevence podle ní neexistuje. Podstatné je vzájemné porozumění. „Partneři by se hlavně měli otevřeně a realisticky shodnout na tom, co a kde chtějí dělat. Kladu důraz na slovo realisticky, to je aktuální problém dnešní doby. Atakuje nás neuvěřitelné množství nabídek a méně lidí, kteří si je můžou dovolit," upozornila Kočárová.

Půjčky a splácení

Cena dovolené totiž může příjemnému zážitku zpětně pořádně ublížit. „Nemá smysl si brát půjčku na dovolenou, kterou si užijeme, ale která nás uvrhne do problémů se splácením," zdůraznila vedoucí vyškovské poradny.

Na dovolené se také může ukázat, jak málo své blízké vlastně známe. „Lidé se najednou ocitnou v jiném prostředí, než na jaké jsou zvyklí. Začnou se tedy chovat jinak, a to může být třeba pro partnera šok," vysvětlila Vlasta Binderová z Manželské a rodinné poradny Bethesda v Brně.

Svou roli podle ní hraje i delší doba, kterou lidé na dovolené tráví spolu. „Některé páry přes rok žijí v zažité rutině. Pak o prázdninách vyrazí do společnosti a nestačí se divit, koho si to vlastně vzali," doplnila Binderová.

Zkušenosti s dovolenkovými hádkami nejsou ničím neobvyklým ani podle Štěpána Procházky z Vyškova. „Pohádali jsme se s přítelkyní, když jsme byli loni s kamarády v Itálii. Už si ani nevzpomínám, jaký byl tehdy důvod," zavzpomínal Procházka.

Nebylo to ale poprvé, co se mu něco podobného přihodilo. „Den jsme spolu skoro nemluvili, pak se to tak nějak spravilo samo," řekl mladík. Občasné neshody podle něj ale ke vztahu patří. „Nemyslím si, že by s tím nějak souviselo to, že jsme byli na dovolené. Ale je fakt, že ke konci už mezi námi byla docela ponorka. Hlavně když jsme museli trávit delší dobu v autě," připomněl Vyškovan.

MICHAL CHMELA