Menší zájem vyškovských klientů o Turecko potvrzuje i Daniela Teplá z cestovní kanceláře Columbus. „Je to tak. Nejoblíbenější zůstávají Řecko, Itálie, Chorvatsko nebo Bulharsko. Zájem i přes migrační politiku neklesá," vyjmenovala Teplá.

Ve své kategorii je pak podle Navrátila nejdražší Španělsko. „Zůstává stále populární. Velký zájem je dál i o Řecko a Itálii. Klienti se na migranty ptají, zajímají se, zda můžou na Sardinii nebo Sicílii. Média jsou v tomhle ohledu rozhodující," potvrdil Navrátil.

Přibývá i lidí, kteří chtějí strávit léto v místech, kam se z Evropy létá hlavně za teplem v zimě. „O exotiku, třeba o Maledivy, je zájem hlavně od prosince do dubna, ale roste i pro léto. Pochopitelně je dražší. Zhruba od čtyřiceti do šedesáti tisíc na osobu," řekl Navrátil.

Ve Vyškově se milovníci sluníčka a moře ptají po exotice také víc. „A to hlavně od té doby, co se do Emirátů nebo Karibiku odlétá i z ostravského letiště," poznamenala Teplá.

Podle vedoucí vyškovské pobočky cestovní kanceláře Invia Moniky Polákové Pliskové je ale na exotické lokality brzo. „V Karibiku nebo v Emirátech je momentálně velké horko. Panují teploty kolem šedesáti stupňů, v jiných lokalitách začínají bouře a monzunové deště, takže tyto pobyty se aktuálně příliš neprodávají. Dál platí, že spíš až na podzim," oznámila Plisková.

Kdyby měla víc peněz, Martina Špačková by do Karibiku letěla hned. „Asi bych se tam momentálně cítila bezpečněji. Ale je to hodně nárazové. Lidé se báli Egypta nebo Tuniska, které bojovaly s vlnou islamistických útoků, ale pak to zase utichlo. Mým snem je každopádně vyjet někam dál," sdělila Špačková.

Lidé z Vyškovska vyhledávají bezpečnější destinace a opouštějí některé země i podle Pliskové. Ale často jen na samém začátku hledání ideální dovolené. „Přijdou s tím, že do Turecka raději ne, ale potom, co se podívají na mapu a zjistí, že letoviska leží sedm set kilometrů od Istanbulu, tak si to většinou rozmyslí. Jelikož Turecko patří k levnějším leteckým dovoleným, tak si zájezd nakonec koupí," popsala.

Přesto čísla naznačují, že největší propad zájmu je právě u Turecka. Zatímco za poslední tři měsíce vyškovská Invia prodala pouze čtyři zájezdy do země, kterou z jihu omývá Středozemní moře, v případě Řecka jich bylo 27. „Lidé se nicméně cestovat nebojí. U nás vede Chorvatsko a právě Řecko," doplnila Plisková.

Letní zájezdyProdané zájezdy za poslední tři měsíce agenturou Invia Vyškov:
∙ Řecko 27
∙ Chorvatsko 24
∙ Itálie 21
∙ Bulharsko 11
∙ Egypt 8
∙ Turecko 4
∙ Tunisko 2
∙ Dominikánská republ. 2
∙ Spojené arab. emiráty 2