„Snažíme se dětem zpestřit pobyt. Při jakékoliv podobné akci totiž na chvíli zapomenou, že jsou v nemocnici," uvedla vrchní sestra oddělení Renata Indrová. Děti se dozvěděly nejen, co je dobrý a zlý oheň, jak se zachovat v případě požáru, čím ošetřit popáleniny, ale třeba i jak hasit vzplanutý olej. „Upozorňujeme na rizika, které oheň skýtá, a jak se jich vyvarovat, případně se v krizové situaci zachovat," přiblížil Vymazal.

A podle jedné z matek, která byla v nemocnici se synem, mají jejich kroky smysl. „Moc se nám to líbilo. Určitě jsme si z toho něco odnesli," pochválila Petra Vacková z Bučovic. Spokojení však byli i hasiči. „S dětmi se nám spolupracovalo velmi dobře, zezačátku sice byly trochu zakřiknuté, ale pak byly opravdu vnímavé," ocenil Bubeníček.

Podle něj však ani jejich začátky nebyly snadné. Když s osvětou začínali, lámali si hlavu, jak převést to, co znají z řádů, do dětské mluvy. „Kolikrát se sami divíme, co z nás vypadne za slova," smál se.

Ve vyškovské nemocnici byli ve čtvrtek poprvé. Dohodli se ale, že z akce udělají tradici. „Už není civilní obrana ani branná výchova, takže dětem informace chybí. Hasík má za cíl je nahradit. Už druhým rokem se snažíme šířit osvětu i mezi žáky základních škol v okrese," upozornil na celorepubliková setkání Bubeníček.

Na nejmladší generaci se v přednáškách zaměřují cíleně. „Děti jsou naše budoucnost a chceme je přivést k tomu, aby od dětství mělyautoritu k složkám policie, zdravotníků i hasičů a aby si pěstovaly zdravý rozum o tom, co je správné. Funguje navíc i zpětná vazba, kdy děti pocity předají rodičům a ti nám po nich zase vzkazují, že je to výborné a že se dozvěděli něco nového. A to je pro nás největší odměna," shrnul Bubeníček.(