Právě toho, kdo bude novým majitelem, se někteří Rychtářovští obávají. „Už na jaře na dráze pracovaly stroje od vyškovského Staegu," poukázal například Libor Sommer. Souhlasí s ním i další z obyvatel Josef Doušek. „Kluci to neudělali sami rukama, ale technikou. Navážela se tam hlína a kamení," poukázal Doušek.

Jak Sommer doplnil, nyní se motorkáři nechali slyšet, že Staeg plánuje pozemek koupit. „A pak na něm prý postaví dráhu znovu. Což by bylo hrozné. I když se na ní totiž nejezdí, pokud foukne vítr, prach z cesty se zvíří a vše jde dolů na bytovky, kde bydlím. Když prší, ze střechy teče bláto. Nehledě na to, že nemůžeme otevřít okno, protože jde vše do bytu," vysvětlil své obavy Sommer.

Staeg nicméně popírá, že hodlá pozemek koupit, i to, že dráhu vytvořil. „Naše společnost s tímto nemá nic společného a jednoznačně vylučuji, že bychom se jakkoliv podíleli na budování dráhy nebo na koupi pozemků," ujistila mluvčí podniku Monika Švehlová.

Dráha v Rychtářově
∙ vznikla bez povolení na pozemcích města. Postavili ji místní motorkáři
∙ nikdo za to nedostal pokutu, podle vyškovských úředníků se nejednalo o černou stavbu

Že lidé na ploše viděli stroje firmy, pokládá za nepravděpodobné. „Spíš šlo o jednoho našeho zaměstnance, který má služební auto s logem společnosti. A jelikož je to jeden z motorkářů, možná byl na dráze autem," odhadovala Švehlová.

Muži s ní ale nesouhlasí. Na dráze podle svých slov viděli například traktory, sekačky a kontejnery. To je však podle Švehlové vyloučené.

Co se týká samotného prodeje pozemků, aktuálně je na úřední desce města zveřejněný jeho záměr. Zastupitelé už totiž jejich prodej za něco málo přes dva miliony korun odsouhlasili. „Mám z toho takový pocit, že zvedli ruce, aniž by věděli, o co jde. Že se jedná o problematické pozemky a že se na nich nachází dráha," nechápal Doušek.

S tím nesouhlasí třeba zastupitel Josef Kachlík. „Jde o to, že my jako zastupitelé nemůžeme kontrolovat každý pozemek, o kterém se hlasuje. To je v kompetenci jednotlivých odborů a konkrétně tuto problematiku má na starosti místostarosta Břetislav Usnul. Zastupitelům bylo před zasedáním řečeno, že je vše prověřené, dotčení lidé byli i na místě. Bylo nám vysvětleno, že pozemky zůstávají i nadále jako zemědělská půda. Takže na nich motokrosová dráha vzniknout nemůže," objasnil Kachlík. Ostatně o to odpůrci dráhy radnici požádali.

I tak ale místostarosta Usnul uznal, že pozemky může koupit kdokoliv. „Rozhodne nabídnutá cena. Co s nimi pak bude majitel dělat, je v jeho rukou," řekl s tím, že se však lidé dráhy příliš obávat nemusí.

Vyřídit povolení na její stavbu prý bude skoro nemožné. „Za prvé to nepovoluje územní plán. A vyřídit si povolení hygieny, odboru životního prostředí a stavebního úřadu bude těžký oříšek. Je třeba věřit orgánům, které takové stavby povolují, že pokud je tam něco špatně, tak dráhu nepovolí. Muselo by být vše v pořádku, aby mohla vyrůst," vysvětlil Usnul.