„Jsme v provozu i v letních měsících, zdražení energií pociťujeme skutečně enormní. Počítáme s částečnou kompenzací od města, která nám alespoň trochu pomůže. Energie nakupujeme na burze, kde se ale situace mění každým okamžikem,“ potvrdil ředitel zimního stadionu ve Vyškově Aleš Křetínský.

Konečnou částku zástupci radnice teprve vyčíslí. Kromě podpory soukromým provozovatelům ale řeší do budoucna růst nákladů v akvaparku, školách, školkách, kulturním středisku, knihovně i dalších budovách, které vlastní město.

„Konkrétní částky se odvíjí od skutečné spotřeby a cen, které se rychle vyvíjí v čase. Už v předstihu se přesto snažíme předpovídat, jak výrazně to zatíží rozpočet ať už kvůli provozu plaveckého bazénu nebo kdekoliv jinde,“ zdůraznil vyškovský místostarosta Roman Celý.

Krusta na bazénu i sklech aut: ledoví muži udeřili na jižní Moravě, podívejte se

Ohledně akvaparku a dalších budov má město už vysoutěžené ceny pro tento rok, takže aktuální krize ho tady nezatěžuje. Nákup na rok příští ale jeho zástupce teprve čeká. „Souvisí to se všemi našimi příspěvkovými organizacemi. Náklady budou růst v řádu desítek milionů,“ doplnil místostarosta.

Za sportem i odpočinkem míří zájemci na zimní stadion i nadále. „Máme nasmlouvané ledy i klienty, abychom vše udrželi. Snažíme se, aby ceny pro návštěvníky zůstaly adekvátní,“ zdůraznil ředitel Křetínský.

Podle Celého není s ohledem na možnosti omezování provozu možné vyloučit vůbec nic. „Každý měsíc to vyhodnocujeme s provozovatelem stadionu. Je to soukromý subjekt a má proto snahu o prodej ledu za maximálně přijatelné ceny. Důležité je, aby tento stav už netrval dlouho,“ řekl vyškovský místostarosta.

I když jsou podle něj ceny stabilizované, drží se vysoko. „Na trhu jsme se setkávali i s tím, že prodávající nebyli schopni podat ani orientační nabídku. Nákup plynu a elektřiny pro příští rok orientujeme na to, co vysoutěžíme právě na burze,“ dodal Celý.

Ilustrační snímek. Stavba domu.
Šok: lidé z jihu Moravy zaplatí za nemovitosti i pětkrát víc. Víme proč

Pro podporu stadionu hlasoval také opoziční zastupitel Libor Bláha. „Důležitá je podmínka, aby stadion nezavíral a neukončoval svoji činnost,“ zdůraznil Bláha. Jinde na jihu Moravy dopady zdražování také spíše vyhlížejí. „Město Znojmo má cenu energií ještě pro letošní rok zafixovanou a tudíž se aktuální růst cen nepromítá do nákladů na provoz sportovišť,“ potvrdila mluvčí Znojma Soňa Bystřická.

Před dilematem stojí Blanenští. „Změny cen na trhu energií jsou pro provoz sportovišť zásadní, protože spolu se mzdami zaměstnanců tvoří hlavní nákladovou složku provozu sportovišť. Vzhledem k tomu, že se ceny energií, ale i služeb mění v podstatě ze dne na den, nelze v současné chvíli vyčíslit, jak zásadní dopad bude mít zdražování na chod sportovišť,“ sdělil jednatel společnosti Služby Blansko Zdeněk Grünwald.

Mimořádná opatření podle něj zatím nehrozí. „Omezení v současné chvíli neplánujeme, situaci však pravidelně řešíme s městem Blansko, které je vlastníkem námi provozovaných sportovišť,“ dodal k aktuální situaci Grünwald.