Rostoucích cen si všimla třeba Helena Bárková, která chovatelům poskytuje ve Chvalkovicích výcvik s jejich psy. „Osobně si výcvikové pamlsky vyrábím sama. Jeden z důvodů je cena, ale hlavně vím, co v nich je,“ řekla.

Velkým pomocníkem je pro ni sušička ovoce. „Nejen k sušení masa, masových pamlsků a sušenek, ale i k výrobě směsi bylin, zeleniny a ovoce, kterou přidávám k masu. Sušení patří mezi nejlepší způsoby konzervace. Důvod, proč takto uchovávat potraviny, je, že si zachovávají vysoký obsah vitamínů, stopových prvků a minerálů, a to bez použití chemie. Při dobrém skladování vydrží déle než rok,“ vyprávěla Bárková.

Ne vždy je navíc čas na chystání čerstvých příloh k masu. „Zvláště v zimním období jsem ráda za možnost sáhnout do zásob a do misky přisypat nasušenou směs. Její složení se postupně mění, přidávám suroviny podle jejich výskytu. Samozřejmě se dají podobné příkrmy koupit, ale mnohdy jsou předražené a původ surovin je nevyhledatelný,“ dodala Bárková.

Že ceny krmiv rostou, potvrdili Deníku například v prodejně SuperZoo v brněnské části Lesná. Někteří majitelé zvířat pak sahají po levnější variantě. Důsledkem toho jsou u části zvířat zhoršující se stravovací návyky. Zákazníci si tady kupují mimo jiné různé druhy granulí, pamlsků a dalšího doplňkového krmiva pro psy. Manažerka pobočky Klaudie Tesaříková rozdělila zákazníky na dvě základní skupiny.

„Pořád se najdou takoví, kteří i přes zhoršující se ekonomickou situaci lpí na kvalitě a vyhledávají ty nejdražší značky a krmiva. Existují ale také lidé, kteří se nově i dlouhodobě poohlíží po levnějších variantách,“ všimla si Tesaříková.

Případy přechodu na levnější varianty stravy zaznamenal také Jiří Hrnčíř ze zákaznické podpory prodejny Vaše-krmivo. „Děje se to, ale kvůli vyšší ceně mění krmivo jen ti, kteří opravu musí. Velká část zákazníků raději hledá rezervy ve svém rozpočtu jinde, zvýšené ceny však často zmiňují a na zdražení se ptají,“ uvedl Hrnčíř. Například výběr vhodných psích granulí souvisí s konkrétním plemenem, velikostí i věkem zvířete. „Radám týkajícím se správného stravování denně věnuji i dvě hodiny,“ dodal pracovník zákaznické podpory.

Průjmy, zácpy, zvracení, onemocnění kostí a kloubů, ledvin, zhoršená kvalita srsti či obezita. To jsou nejčastější obtíže spojené se špatným stravováním nebo nekvalitním levným krmivem. „Velký problém ale já osobně vidím spíše v překrmování a neomezeném přístupu ke krmivu. Následkem je nejen obezita, kterou trpí až pětačtyřicet procent koček a psů, ale také cukrovka, nemoci štítné žlázy, nadledvin nebo nádorových procesy,“ uvedl veterinář a specialista na výživu z České u Brna Milan Štourač.

Podle něj je dnes kult domácího mazlíčka nevídaný. „Lidé jsou schopni přiškrtit výdaje leckde, ale svým psům a kočkám často dopřávají to, na co jsou zvyklí,“ řekl ze zkušenosti Štourač. Tvrdí, že pro správné stravování nemusí majitelé psů a koček studovat vysokou školu, sedět hodiny u encyklopedií a platit si výživové poradce. „Stačí se řídit se selským rozumem,“ uzavřel veterinář.

Na chyby ve stravování zvířat přesto neustále naráží veterinární správa. „V oblasti ochrany pohody zvířat jsme v České republice provedli v loňském roce více než 6700 kontrol,“ zmínil mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. U zájmových zvířat, jako jsou psi, kočky nebo terarijní či akvarijní zvířata, objevili podle Majera nedostatky u dvaatřiceti procent kontrolovaných. Kromě omezování výživy patřily mezi nejčastější prohřešky nevhodné podmínky chodu, nezajištění veterinární péče nebo nedostatečné zabezpečení proti úniku.

Spoluautorkou textu je LUCIE BURIANOVÁ.

Příklady cen krmiv: SuperZoo - Prospera Plus Medium Adult 77 Kč/kg, Ontario Adult Medium Fish & Ric 98 Kč/kg, Acana Classics Red Meat 122 Kč/kg, Vaše-krmivo - Calibra Dog Premium Line Adult Large 48 Kč/kg, Taste of Wild High Praire 125 Kč/kg, Platinum Adult Lamb & Rice 150 Kč/kg