Rostoucích cen si všimla třeba Helena Bárková, která chovatelům poskytuje ve Chvalkovicích výcvik s jejich psy. „Osobně si výcvikové pamlsky vyrábím sama. Jeden z důvodů je cena, ale hlavně vím, co v nich je,“ řekla.

Velkým pomocníkem je pro ni sušička ovoce. „Nejen k sušení masa, masových pamlsků a sušenek, ale i k výrobě směsi bylin, zeleniny a ovoce, kterou přidávám k masu. Sušení patří mezi nejlepší způsoby konzervace. Důvod, proč takto uchovávat potraviny, je, že si zachovávají vysoký obsah vitamínů, stopových prvků a minerálů, a to bez použití chemie. Při dobrém skladování vydrží déle než rok,“ vyprávěla Bárková.

Zdražení krmiv pro psy jejich majitelé málokdy řeší šetřením na svých svěřencích. Ilustrační snímek.
Místo kabelky nový pelech. Pejskaři z Brněnska často šetří raději na sobě

Ne vždy je navíc čas na chystání čerstvých příloh k masu. „Zvláště v zimním období jsem ráda za možnost sáhnout do zásob a do misky přisypat nasušenou směs. Její složení se postupně mění, přidávám suroviny podle jejich výskytu. Samozřejmě se dají podobné příkrmy koupit, ale mnohdy jsou předražené a původ surovin je nevyhledatelný,“ dodala Bárková.

Že ceny krmiv rostou, potvrdili Deníku například v prodejně SuperZoo v brněnské části Lesná. Někteří majitelé zvířat pak sahají po levnější variantě. Důsledkem toho jsou u části zvířat zhoršující se stravovací návyky. Zákazníci si tady kupují mimo jiné různé druhy granulí, pamlsků a dalšího doplňkového krmiva pro psy. Manažerka pobočky Klaudie Tesaříková rozdělila zákazníky na dvě základní skupiny.

Zdražení krmení pro psy jejich majitelé pocítili. Odborníci varují před zdravotním rizikem při použití levných variant granulí. Ilustrační snímek.
Drahé krmení. Pejskaři z Blanenska na svých přátelích nešetří. Raději omezí sebe

„Pořád se najdou takoví, kteří i přes zhoršující se ekonomickou situaci lpí na kvalitě a vyhledávají ty nejdražší značky a krmiva. Existují ale také lidé, kteří se nově i dlouhodobě poohlíží po levnějších variantách,“ všimla si Tesaříková.

Případy přechodu na levnější varianty stravy zaznamenal také Jiří Hrnčíř ze zákaznické podpory prodejny Vaše-krmivo. „Děje se to, ale kvůli vyšší ceně mění krmivo jen ti, kteří opravu musí. Velká část zákazníků raději hledá rezervy ve svém rozpočtu jinde, zvýšené ceny však často zmiňují a na zdražení se ptají,“ uvedl Hrnčíř. Například výběr vhodných psích granulí souvisí s konkrétním plemenem, velikostí i věkem zvířete. „Radám týkajícím se správného stravování denně věnuji i dvě hodiny,“ dodal pracovník zákaznické podpory.

Zdražení krmení pro psy jejich majitelé pocítili. Odborníci varují před zdravotním rizikem při použití levných variant granulí. Ilustrační snímek.
Kvůli zdražení přicházejí psi a kočky o pamlsky, míní chovatelé z Hodonínska

Průjmy, zácpy, zvracení, onemocnění kostí a kloubů, ledvin, zhoršená kvalita srsti či obezita. To jsou nejčastější obtíže spojené se špatným stravováním nebo nekvalitním levným krmivem. „Velký problém ale já osobně vidím spíše v překrmování a neomezeném přístupu ke krmivu. Následkem je nejen obezita, kterou trpí až pětačtyřicet procent koček a psů, ale také cukrovka, nemoci štítné žlázy, nadledvin nebo nádorových procesy,“ uvedl veterinář a specialista na výživu z České u Brna Milan Štourač.

Podle něj je dnes kult domácího mazlíčka nevídaný. „Lidé jsou schopni přiškrtit výdaje leckde, ale svým psům a kočkám často dopřávají to, na co jsou zvyklí,“ řekl ze zkušenosti Štourač. Tvrdí, že pro správné stravování nemusí majitelé psů a koček studovat vysokou školu, sedět hodiny u encyklopedií a platit si výživové poradce. „Stačí se řídit se selským rozumem,“ uzavřel veterinář.

Zdražení krmení pro psy jejich majitelé pocítili. Odborníci varují před zdravotním rizikem při použití levných variant granulí. Ilustrační snímek.
Změna krmiva? Bylo by to na úkor zdraví psa, říká chovatel z Břeclavska

Na chyby ve stravování zvířat přesto neustále naráží veterinární správa. „V oblasti ochrany pohody zvířat jsme v České republice provedli v loňském roce více než 6700 kontrol,“ zmínil mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. U zájmových zvířat, jako jsou psi, kočky nebo terarijní či akvarijní zvířata, objevili podle Majera nedostatky u dvaatřiceti procent kontrolovaných. Kromě omezování výživy patřily mezi nejčastější prohřešky nevhodné podmínky chodu, nezajištění veterinární péče nebo nedostatečné zabezpečení proti úniku.

Spoluautorkou textu je LUCIE BURIANOVÁ.

Příklady cen krmiv: SuperZoo - Prospera Plus Medium Adult 77 Kč/kg, Ontario Adult Medium Fish & Ric 98 Kč/kg, Acana Classics Red Meat 122 Kč/kg, Vaše-krmivo - Calibra Dog Premium Line Adult Large 48 Kč/kg, Taste of Wild High Praire 125 Kč/kg, Platinum Adult Lamb & Rice 150 Kč/kg