Garáže, pozemky i velké bytové domy na Vyškovsku, které patří Českým drahám, můžou získat noví majitelé. Dvanáct nemovitostí v regionu už totiž dráhy nepotřebují a tak se je rozhodly prodat a čtyři pronajmout. Lákadlem pro možné kupce je nízká cena, nevýhodou je blízkost trati.

Všechny nabízené nemovitosti jsou nevyužívané, ale podle drah jsou v dobrém stavu. „Prodáváme jen nevyužité provozní objekty. Jsou to například sklady, dílny, administrativní budovy, nocležny nebo budovy, které sloužily jako sociální zařízení pro zaměstnance a teď už pro ně nemáme využití,“ uvedla regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Všechny prodávané i pronajímané nemovitosti zájemci můžou najít na internetových stránkách Českých drah. „Rozprodáváme nepotřebný majetek už od roku 2004, teď jsme se však rozhodli začít zveřejňovat nabídku na internetu, protože to přiláká víc zájemců o koupi,“ dodala Šubová.

Výhodou většiny objektů je dobrá lokalita, nevýhodou hluk od trati. „Strach z nízkého nebo naprosto žádného zájmu nemáme. Chodí nám dotazy od potenciálních kupců, poptávka je docela velká,“ podotkla realitní makléřka Bronislava Bernátová, která má na starosti mimo jiné i prodej skladových prostor v Křenovicích u Slavkova. Tam se České dráhy chtějí zbavit také garáže, která se stejně jako sklad nachází na horním nádraží.

Prodej polorozpadlé budovy místní vítají. „Určitě je lepší, aby to dráhy prodaly, pokud se o to nechtějí starat, než aby to chátralo. Třeba to koupí někdo, kdo se postará o opravu. Teď tam jen chodí místní kouřit a budova dělá Křenovicím ostudu,“ myslí si třeba Tomáš Patsch z Křenovic.

V prodej doufá i starosta obce Jaromír Konečný. „Lidi určitě potěší, pokud se skladu ujme soukromý majitel. Velké prostory v budově jsou teď nevyužité a navíc se tam schází mládež, což je vzhledem ke stavu skladu nebezpečné,“ připomněl starosta.

Nové majitele nemovitostí hledají České dráhy například i ve Slavkově u Brna, v Bučovicích nebo v Nesovicích. Problémem však zůstává komunikace mezi Českými drahami a jednotlivými obcemi. Starostové totiž o prodejích často neví a nemohou proto ani informovat podnikatele nebo případné zájemce přímo z obce.

Na to si stěžují například právě v Křenovicích. „O prodeji jsme nevěděli. Kdyby nás na to dráhy upozornily, že zamýšlí prodej, přednostně bychom to dali vědět místním podnikatelům, protože se jedná o perspektivní umístění,“ podotkl křenovický starosta Konečný.

České dráhy nabízí i pozemky sousedící s obecními. V Nesovicích tak chtějí prodat pozemek v místě železniční stanice, který však nyní využívá kraj. Vedení obce proto postup drah nechápe. „Jsou to prostory, kde jsme nedávno postavili silnici, na kterou se dokonce čerpaly dotace. Pět let nesmíme změnit využití toho pozemku, proto prodej nechápu, navíc mi o něm nikdo neřekl,“ postěžoval si starosta Nesovic Vítězslav Reška.

Konkrétní objekty v regionu:
Pronájem:
- kanceláře Vyškov
- sklad. prostor Vyškov
- sklad. prostor Ivanovice na Hané
- místnost ve výpravní budově železniční stanice Vyškov

Prodej:
- sklad Křenovice
- garáž Křenovice
- bytový dům Nemotice
- bytový dům Nevojice
- bytový dům Rousínov
- pozemky Slavkov u Brna
- garáž Slavkov u Brna
- pozemky Nesovice
- pozemky Bučovice

Zdroj: České dráhy