Tedy zručné tak, že na co sáhnou, to se jim podaří. Zdobení perníčků vypadá jako krajkoví, obrázky jakoby maloval profesionál a hedvábné šátky by mohla rázem prodávat.

Tauberovou bavily ruční práce už od dětství. Víc se jim začala věnovat na mateřské dovolené. Začínala s obrázky pomocí ubrouskové techniky, kterými chtěla vyzdobit dětský pokoj. Postupně si vyzkoušela nejrůznější kreativní tvoření. Inspirovala se návody na internetu a v časopisech a metodou pokusů a omylů si postupně vytvořila vlastní originální styl.

„Dřív nabízely obchody nanejvýš lepidlo Herkules a akrylové barvy. V době, kdy jsem byla na mateřské, v roce 2002, už přišla na trh spousta pomůcek pro výtvarnou činnost, takže tvořit byla radost. Dnes už je jich tolik, že si vybere doslova každý pro jakoukoli výtvarnou techniku,“ říká Tauberová.

Nadchla ji hlavně práce s hedvábím. „Látku vypnu na dřevěný rám. Pak pracuji buď suchou nebo mokrou technikou. V prvním případě nejdřív konturou namaluji obrysy a po zaschnutí je vykreslím speciálními barvami. Až hotové dílo po několika hodinách vytvrdne, zafixuji barvy žehlením,“ popisuje postup práce Tauberová.

Tímto způsobem nejlépe vznikají květinové a rostlinné motivy, případně geometrické vzory. Při mokré akvarelové technice jde naopak o rychlost. Ta je vhodná spíš pro abstraktní vzory. „Nejdřív plátno postříkám vodou z rozprašovače a pak nanáším barvy. Ty rychle zasychají, je třeba pracovat svižně. Zapíjením vznikají zajímavé efekty. Použít lze pro dekorativní obrazce i speciální soli. Na závěr se doladí konturami,“ vysvětlila autorka.

Výsledkem jsou elegantní šátky v nejrůznějších odstínech. „Snažím o soulad barev. Pro studené tóny volím hlavně modrou, šedou a černou s perleťovou konturou. Pro teplé třeba hnědou, oranžovou a zelenou barvu se zlatou nebo bronzovou konturou,“ vybírá barvy Tauberová.

Nejčastěji sice vytváří šátky, ale není problém z barveného hedvábí ušít i luxusní halenky nebo tílka, a také doplňky jako pouzdra na brýle, taštičky do divadla, stuhy do vlasů, kravaty a další.

Ačkoli hedvábí, a také všechny ostatní pomůcky, jsou poměrně drahé, Tauberová své výrobky většinou rozdá. „Malování na hedvábí je jenom můj koníček. Neživím se tím. Většinu svých výtvorů daruji. Občas mě ale pořadatelé pozvou, abych se zúčastnila nějakého jarmarku, výstavy nebo výtvarného kurzu, a tam někdy své práce nabídnu,“ vysvětlila autorka.

Zároveň tam většinou vystaví i ukázky malby na sklo. Vypracovala si ojedinělý způsob, jehož výsledkem jsou poetické obrázky. Do rámečku pod sklo vypne podkladové plátno vystínované odstíny jedné barvy tón v tónu. Na sklo pak kreslí květiny, motýly i jiné motivy.

V předvánočním čase vytváří třpytivé svíčky a bohatě zdobené perníčky. Vánočního pečení ale využívá k tomu, aby si už teď schovávala vaječné výfuky pro jarní tvoření kraslic. „Výfuk musí být totiž pořádně vyschlý. Nejlépe až tři měsíce,“ objasnila Tauberová, která se specializuje na děrovanou techniku.