A tak není divu, že než nastoupila v sobotu večer na jeviště v Drnovicích nová generace tamějších herců, několik minut se při velkoplošné projekci starých fotografií vzpomínalo.

Dobové fotografie Zdeňka Tichého doprovázela slova bývalé drnovické starostky Antonie Dvořákové, která před zcela zaplněným sálem připomněla divákům především ty, díky nimž bývalo drnovické ochotnické divadlo pojmem a v sobotu už mohli, řečeno jejími slovy, „sledovat nově nastudované představení pouze z divadelního nebe“.

Situace znalé čtenáře zřejmě nepřekvapí, že to byla právě Dvořáková se svým manželem Janem, kteří přišli s myšlenkou ochotnické divadlo v Drnovicích po letech znovu vzkřísit.

V této manželské dvojici má drnovické divadlo nejen svou kontinuitu, v roce 1978 si v tehdejším nastudování operety zahráli Hančí a profesora Bulfínka, ale především svou duši. Jejich láska k divadlu, herecké nasazení i jiskrný humor jsou pro ostatní členy ansámblu skutečně zjevným vzorem.

Nutno dodat, že režisér Dvořák měl při výběru herců šťastnou ruku. Většina z nich hrála na jevišti vůbec poprvé a svým výkonem opravdu překvapila nejen zvědavé publikum, ale jistě rovněž sama sebe. Miláčky publika se pak stali Dvořákových syn Jiří v roli profesora Václava Bulfínka se svojí divadelní partnerkou Janou Tomšíkovou (Hančí).

Diváci se bavili zřejmě nejvíc právě tam, kde repliky herců narážely na drnovické reálie a kde se divadelní role prolínaly se skutečným životem herců.

Rozdováděné publikum burácelo jako rozjetý vlak, někteří z diváků děkovali hercům závěrečným potleskem ve stoje. Někde zde, v bezprostředním vztahu mezi herci a diváky, se zřejmě rodí ono neopakovatelné a stále přitažlivé kouzlo ochotnického divadla.

Díky téměř třicetičlennému týmu nadšenců, již se podíleli na představení, se stal sobotní večer velkolepou oslavou padesátého výročí založení drnovické Osvětové besedy, která v loňském roce obnovila svoji činnost.
Nezbývá tedy než doufat, že na další divadelní kus nebude muset drnovická kulturní veřejnost čekat tak dlouhou dobu, jako nyní, kdy od posledního dětského představení místních ochotníků uplynulo devatenáct let.

A kdo se minulou sobotu do zaplněného sálu drnovického kulturního domu nevešel, reprízu představení má možnost zhlédnout již zítra od devatenácti hodin.

Pavel Klvač