Vrstva prachu na nábytku, nebo zavřená okna i v parném letním odpoledni? To trápí drnovické obyvatele, kteří bydlí poblíž lulečského lomu.

„Když zafouká vítr a zrovna je odstřel, je to docela nepříjemné. Ke všemu se lom rozšiřuje směrem k nám a problémy se léty zvětšují. My pak musíme o to více uklízet prach,“ postěžoval si třeba František Gryc. Proto raději omezuje větrání, aby předešel nepořádku v bytě.

Jeho slova potvrzuje další obyvatelka. „U nás doma to až takový problém není, ale znám lidi, kteří mají třeba zaprášenou zeleninu na zahrádce,“ řekla Helena Zbloudilová.

O trápeních s prašností ví také drnovický obecní úřad. „Je to problém hlavně lidí, kteří bydlí na kraji vesnice poblíž lomu. Lidé si nám stěžují. Písemně nám ale nikdo nedal,“ uvedla starostka Zuzana Hermanová.

Obec však přesto jedná s vedením společnosti Českomoravský cement, která lom v Lulči provozuje. „Firma nám říká, že investuje peníze, aby prašnost snížila,“ prohlásila starostka.

Podle mluvčího Petra Dvořáčka společnost vložila do opatření, která mají snížit prašnost, nemalé peníze. „Koupili jsme kropící cisternu a přijali zaměstnance jako stálou obsluhu cisterny, která pravidelně po celou dobu výroby kropí cesty v lomu a podle potřeby i přilehlé silnice v jeho okolí,“ uvedl Dvořáček.

Více ve čtvrtečním vydání Vyškovského Deníku.