Pohled na některé prostory vyvolává pocit, jako by budovu někdo opustil velmi narychlo. Nabízí se otázky, proč zůstaly dokumenty, z jakého důvodu nikdo nechtěl trofeje. Podle správce stadionu Jiřího Kubíčka je na ně jednoduchá odpověď. „Co by s těmi věcmi kdo dělal? Zůstat tu mohly, nikomu nevadí. Trofeje jsou zde ještě z devadesátých let," popisuje Kubíček při prohlídce pořádané brněnskou dražební společností Prokonzulta.
Prohlédnout si stadion zblízka přišli zástupci obce, která zvažuje koupi, konkrétně starostka Zuzana Hermanová a místostarosta Jiří Dvořák. Kromě nich dorazil jeden z drnovických podnikatelů. Ten ale zatím o důvodech své přítomnosti mluvit nechce. Naopak představitele Drnovic už za několik málo hodin čeká pracovní jednání se zastupiteli vesnice, kde jim vylíčí svůj pohled na věc.
Už při prohlídce však Dvořák poukazuje na jeden ze zásadních nedostatků. „Je postavený na podmáčeném území. Celá tribuna B je utopená, stojí ve vodě. Ta se dřív odčerpávala, dnes je spodní část objektu zatopená," hodnotí místostarosta s tím, že jen pouhá demolice tribuny je vyčíslená na pět milionů korun. „Kovu, který ji tvoří, je asi osm set sedmdesát tun. Při dnešních cenách bychom žádnou zásadní částku nezískali," doplňuje místostarosta.
Údržba 300 tisíc
Navíc jako obec mají k dispozici pouze omezený rozpočet. „Do stadionu bude potřeba vložit spoustu peněz. A pak musíme počítat i s údržbou," zmiňuje Dvořák. Podle zjištění Vyškovského deníku Rovnost jsou odhadované náklady na roční údržbu stadionu maximálně tři sta tisíc korun.
Na havarijním stavu objektu se podle Kubíčka podepsal nejen zub času, ale i soudy. „Bez jejich rozhodnutí se se stadionem nesmělo nic dělat. Proto chátrá. Teprve až rozhodl, že stadion získá občanské sdružení, se začal trochu udržovat," připomíná Kubíček, který je správcem objektu asi čtyři roky.
Jeho hlavním úkolem je vyhánět ty, co v areálu nemají co dělat. „To řeším doposud. Hlavně mládež, ať už z Drnovic, nebo Vyškova, stadion láká k setkáním," popisuje své zkušenosti Kubíček.
I přesto, že na prohlídku dorazili jen dva zájemci, jejich počet podle zástupce společnosti Prokonzulta Josefa Machů není rozhodující. „Uvidí se až na samotné dražbě, kolik jich skutečně bude mít o stadion zájem. Někteří z nich ho můžou znát a vidět ho tak nepotřebují, další třeba dorazí na páteční prohlídku," uvádí.
S prodejem stadionů už má podnik zkušenosti. „Ten ve Slušovicích vydražila radnice. Také jsme zajišťovali aukci brněnského, který sice získal soukromník, ale nakonec ho má také město. Naše zkušenost je tedy taková, že obce a města o stadiony zájem mají. Uvidíme, jak to dopadne v Drnovicích," přemítá Machů.
Podle něj není vyloučená varianta, že se obec spojí se soukromníkem. „Mohli by spolupracovat a vystupovali by jako jeden účastník dražby. To jsou ale jen spekulace," dodává zástupce společnosti.
K podobným úvahám se prý vedení Drnovic ještě nedostalo. „Dražební vyhláška byla zveřejněná nedávno. I když je pravda, že jsme s něčím podobným mohli počítat, v konkurzu už je stadion nějakých patnáct šestnáct let. Zatím ale řešíme spíš to, zda o koupi vůbec uvažovat. Osobně si myslím, že otočit se k věci úplně zády by nebylo správné. Jenže mám obavy, že jsme v podstatě mimo hru, protože všichni další případní zájemci budou vědět, zda do dražby jdeme a za kolik," poukazuje na nevýhodu otevřenosti informací z veřejných zastupitelstev Dvořák.
Stěžejní jednání čeká drnovické představitele ve středu v pět hodin odpoledne. Dražba se pak bude konat 17. března v sídle Prokonzulty.
TABULKA
konec exekucí
Vydražitel fotbalového stadionu v Drnovicích bude asi do měsíce zapsaný na listu vlastnictví. Z něj zhruba do dalšího měsíce zmizí všechny zástavy a exekuce. Vyvolávací cena objektu je tři miliony korun, představuje pětapadesát procent odhadní ceny.