Dvoupatrová cihlová vila původního majitele bučovické továrny na dřevěné zboží Davida Druckera zatím chátrá stejně jako zbývající budovy v areálu bývalých závodů UP Bučovice. Stavba je v eklekticistickém stylu a pochází z první poloviny devadesátých let devatenáctého století. O její zachování usiluje místní Okrašlovací spolek.
„Loni jsme již podruhé podali žádost k Národnímu památkovému ústavu, aby Druckerovu vilu prohlásili za kulturní památku. Tentokrát jsme ji podpořili doporučovacím dopisem Jaroslava Klenovského z brněnské židovské obce, protože Drucker byl židovský průmyslník. Ovšem ani napodruhé památkáři nesouhlasili,“ řekl zástupce jednatele Okrašlovacího spolku a zároveň zastupitel města Michal Crhák.
Památkáři svoje stanovisko zdůvodňují tím, že Druckerova vila je již značně zchátralá. „Objekt je v havarijním stavu. Fasádě domu již chybí detaily. V domě se udělalo tolik úprav a změn, že v tuto chvíli již vůbec není původní,“ vysvětlil náměstek ředitele brněnského pracoviště Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha.
Proto se úřad rozhodl vydat záporné stanovisko. „Objekt už nemá žádnou památkovou hodnotu. Cena domu je spíše urbanistická a historická,“ dodal Vácha.
Novým majitelem budovy je firma Nafea, která skoupila celý areál bývalých závodů UP Bučovice. Člen dozorčí rady společnosti ZB Real, spravující nemovitosti pro společnost Nafea, Marek Hauke, o Druckerově vile slyšel poprvé. „Nevím o tom, že by se v bývalém areálu UP Bučovice nacházela kulturní památka. Nikdo nás nekontaktoval a nedal nám žádné požadavky,“ řekl Hauke.
Firma Nafea má s celým areálem bývalých závodů UP Bučovice velké plány. „Uvažujeme o obnově průmyslové výroby, o vzniku nákupního, kulturního a zábavního centra anebo obytné zóny,“ uvedl již dříve Hauke.
Okrašlovací spolek potvrzuje, že s majitelem budovy, společností Nafea, zatím nejednali. „Zástupce firmy se dá těžko sehnat a nepodařilo se nám jej zatím zkontaktovat. V nejbližší době však s novým majitelem Druckerovy vily určitě jednat chceme. Rádi bychom zástupce společnosti Nafea přesvědčili, že nejdeme proti nim a zachování vily bude i pro jejich firmu prospěšné,“ uvedl Crhák.
Co se stane s Druckerovou vilou, na jejímž místě má navíc podle územního plánu města vzniknout nové autobusové nádraží, tak zatím není jisté. Podle vedoucího muzea v Bučovicích Jiřího Setinského se přitom jedná o poměrně výjimečnou stavbu. „Vila je jedním z mála dokladů obytné architektury 19. století z období před nástupem secese. Přes značné výhrady je v relativně dobrém stavu. Je to nejlépe zachovaná stavba náměstíčka na konci Nádražní ulice u nynější stanice Českých drah,“ uvedl Setinský.