Tématu odpovídá i program obou dnů. Malí návštěvníci se seznamují se strašidly, pohádkovým vlakem, který míří do jiných dimenzí, i Alenkou z říše divů. S tou se přijel do Vyškova pochlubit divadelní soubor Svačina z Frýdlantu nad Ostravicí. Na pódium si sice stoupli už v pátek, na Trdlinkách však zůstali. V sobotu sledují výkony ostatních. „Co se týká našeho vystoupení, jsme s ním celkem spokojení. Někteří členové jsou v naší skupině poprvé, takže některé části byly trochu rozpačité, ale publikum se smálo, takže to dobře dopadlo," hodnotí členka Svačiny Andrea Bezoušková.

Ona, stejně jako většina jejích kolegů, do Vyškova dorazila poprvé. „Akce je velice dobrá, bezprostřední," hodnotí patnáctiletý Pavel Bína. Ten navštívil většinu představení. „Hodně se mi líbily Mikulášovy patálie. Hrály v nich děti ve věku hlavních hrdinů, takže to bylo poměrně autentické," pochválil. Bezoušková spolu se svými kamarádkami dodává, že se těší na zpracování Erbenovy Kytice, které si přichystal soubor Poškoláci z Týniště nad Orlicí.

Očekávala i v pořadí druhou Alenku v říši divů. Ta měla v podání vyškovských divadelníků přehlídku završit. „Nakonec nebude, velká část souboru onemocněla. Mrzí nás to, chtěli jsme porovnat naše výkony," je mírně zklamaná čtrnáctiletá dívka.

Důvod k rozladění naopak nemá Vyškovanka Monika Bejlková. Navštívila sice jen jedno představení, Shinkansen, i to jí však vyvolalo úsměv na tváři. Je pyšná na svou osmiletou sestru, jež v představení září jako nadšená sportovkyně. „Přišla jsem ji podpořit. Sice už za sebou má nějaká vystoupení, ale na Trdlinkách je poprvé. Šlo jí to. Ani jsem nevěděla, co bude hrát, mělo to být překvapení. Bylo," usmívá se Bejlková.

Při odchodu ze sálu jí motýl Emanuel připomíná, aby nezapomněla hlasovat. Soubory totiž soutěží o diváckou cenu. Po každém představení mají lidé na výběr ze tří hlasovacích nádob. Nazvané jsou příznačně: Nic moc, Ušlo to a Super. „U lidí převládá hlavně nadšení. Po každém představení je nejvíc plná sklenice Super. Najde se i pár jedinců, co dají nižší hodnocení, ale těch je hrstka," popisuje Emanuel, tedy Ondřej Slechan. Sám se snaží zhlédnout co nejvíc představení. „Z organizačních důvodů všechna vidět nemůžu. Pár jsem jich ale navštívil a musím říct, že děti jsou velmi šikovné," uznává Slechan.

Podobně jako on si Trdlinky užívají i pětileté sestřenice Vyškovanky Kateřiny Poláškové. A to přesto, že přišly jen na jednu pohádku – O dvou sestrách, kterou ztvárnil divadelní soubor Ptáčata z Brna. „Dvojčatům je teprve pět let, takže zbytek sobotního programu pro ně ještě není vhodný. Představení si užily. Oběma se velmi líbilo," říká a holčičky souhlasně přikyvují.

Slaví úspěch

Přestože jsou na další scénku, Kytici v podání divadelního souboru Poškoláci, ještě malé, domů ony ani jejich starší sestřenice nespěchají. Organizátoři si totiž na přestávky připravili pro děti doprovodný program. „Jsem ráda, že tady je, to byl dobrý nápad. Děvčata se baví, takže ještě chvíli zůstaneme," říká Polášková. Malé děti vyrábějí papírové princezny, větší zkouší komiks. Jiné si hrají s velkými plyšovými míči a předsálím se nese smích.

Přesně to byl cíl organizátorů. „Přišlo hodně diváků, letošní ročník je opravdu úspěšný. Nezaznamenali jsme žádné negativní reakce, takže věřím, že lidé odchází spokojení. Doufáme, že tomu tak zůstane i v následujících letech," usmívá se hlavní organizátorka Pavla Pitelová.