Majitel totiž zemřel, dědicové o zadlužené dědictví nestojí a notářské řízení se táhne. Vyškovský Deník na nebezpečnou stavbu už několikrát upozorňoval. Naposledy více než před rokem. Od té doby se ale případ pohnul jen málo. Likvidace trosek je v nedohlednu.

„Musíme postupovat podle zákona a ten říká, že je třeba pokusit se sehnat kupce. Probíhají různá jednání. Jde ale o velmi komplikovanou záležitost. Majetek je téměř neprodejný. Pokud se prodej nepodaří, pravděpodobně připadne státu, ale to už bych příliš předjímala,“ uvedla prostějovská notářka Hana Dvořáková.

Vysvětlila dále, že prodej je o to obtížnější, že vlastníkem ruiny je obchodní společnost. Nemůže proto nabízet samotnou nemovitost, ale obchodní podíly. Na těch však váznou dluhy. Verze, že nakonec se o halu bude muset postarat stát je proto zatím nejpravděpodob­nější. Než se tak ale stane, může trvat ještě roky.

Pro rodinu Kuběnských, která bydlí v těsném sousedství, to není dobrá zpráva. „Je to hrozné, máme strach. Vůbec nemůžu pochopit, jak taková ruina přežila letošní bohatý sníh. Měli jsme strach, že se každou chvíli zřítí k nám do dvora, každou chvíli z ní něco odpadne,“ postěžovala si Monika Kuběnská.

Ta se bojí pouštět na dvůr svou malou dceru. Kolikrát z nebezpečného místa odhání i děti, které si ho vybrali ke svým hrám. Má strach, že se hala může každou chvíli sesypat. Zvlášť pod sněhem se plechová torska hrozivě prohýbá a skřípá a Kuběnským nedá spát. Úřady urguje rodina marně. „Opakovaně jsem se ptala na zasedání zastupitelstva. Obec ale žádné nové informace nemá,“ posteskla si Kuběnská.

Ta ocenila zájem redakce Vyškovského deníku. „Jsme ráda, že lidé z naší obce se o halu začali zajímat víc a už nemusím odpovídat na otázky typu kdoj e majitel, proč s tím někdo něco neudělá a jestli urgujeme patřičné úřady a podobně,“ dodala Kuběnská.

Vedení obce o problému jednalo se stavebním úřadem, soudem, notářkou i dalšími. Marně. „Musíme počkat, až jak se povede notářce. Jiné možnosti nemáme. Věříme, že se halu podaří prodat třeba za symbolickou cenu a nový majitel ji pak shodí,“ uvedla místostarostka Drysic Jarmila Procházková.

Podobně hovořil i vedoucí stavebního úřadu ve Vyškově Miloslav Kramář. „Hledali jsme nejrůznější varianty řešení. Vloni se uskutečnilo několik jednání. Je to však jen v rukou notářky, která musí ctít zákonné postupy,“ řekl Kramář.

Majitelem provozní haly, než ji zabavila banka, byl podnikatel z prostějovské společnosti Komba Miloš Vitásek. Ten však zemřel ještě než stavbu zachvátil požár. K vyhořelé a zadlužené hale se nikdo nehlásil. Musel se soudně ustanovit majitel objektu. To je hlavní důvod, proč od podzimu, kdy hala vyhořela a statik doporučil její srovnání se zemí, stále ještě ohrožuje životy.