Lidé z Bučovic, kteří si dělají starosti s tím, kde složí na stará kolena hlavu, dostali naději. Krajský úřad Jihomoravského kraje v bývalých bučovických jeslích vybuduje nový domov pro důchodce za víc než čtyřiačtyřicet milionů korun. Tato stavba je součástí většího projektu výstavby podobných zařízení v jihomoravském regionu, na který kraj získal úvěr od Evropské investiční banky.

V současné době je už před podpisem zakázka na výběr projektanta. „Předpokládáme, že příprava projektu potrvá zhruba půl roku. Pak vybereme dodavatele. Pokud vše půjde podle plánu, na podzim bychom mohli začít stavět. Přistavíme jedno patro na současnou budovu. Počítáme i s jídelnou a prádelnou. Domov zde najde šestatřicet starších lidí,“ informoval investiční referent sociálního odboru Krajského úřadu Jihomoravského kraje Jaroslav Kozák.

Vedení města plán kraje na postavení domova důchodců vítá. „Další zařízení pro důchodce město nutně potřebuje. Rádi podpoříme jeho vybudování. Kromě krajského domova pro důchodce vznikne ve městě také soukromý penzion určený starším lidem. Ale vzhledem k tomu, že obě plánovaná zařízení nebudou stačit pro víc než sto lidí, jistě budou brzy plná,“ podotkl k situaci starosta města Radovan Válek.

Míst je málo

Nedostatek míst v domovech důchodců a zařízeních s pečovatelskou službou trápí obyvatele Bučovic a okolí už dlouho. Poptávka vysoce převažuje nad nabídkou v celém vyškovském okrese. Umístit starého nebo invalidního člověka do vhodného zařízení je mnohdy takřka nadlidský úkol.

Například seznam zájemců o umístění v Domě s pečovatelskou službou v Bučovicích je dlouhý několik stran. Zájem je v posledních letech mnohokrát větší než kapacita zařízení. „Všechny byty v domově jsou plně obsazené. Evidujeme zhruba sto žádostí, přičemž ročně se uvolní jeden až dva byty,“ vylíčil situaci vedoucí bučovického Domu s pečovatelskou službou Martin Šujan.

Například invalidní důchodkyně Libuše Šplouchalová čeká na ubytování v tomto penzionu už druhým rokem. „Delší čekací doba je úplně běžná, takže jsem si ani nemyslela, že mě přijmou okamžitě. Do budoucna s tím ale počítám,“ svěřila se Šplouchlová.

Delší čekací lhůty většinou čekají i na staré lidi, kteří chtějí strávit podzim života v domově důchodců v Nových Hvězdlicích. Ten spravuje Jihomoravský kraj.

MICHAL ALBRECHT