Obyvatelé o nápravu žádají město marně. „Stále mě zastavují a ptají se, kdy už se bude opravovat. Že se jim špatně chodí. Maminky s kočárky jezdí po trávě, protože ve výmolech věčně stojí voda,“ popsala předsedkyně společenství vlastníků jednotek Romana Flöhslerová.

Její slova potvrdila obyvatelka domu Drahomíra Adamová. „Povrch je asfaltový, poničený, kusy jsou pryč, lehce se zakopne. Navíc chodník pak dostal zabrat při výměně lodžií a nynější zateplování mu také moc nepomohlo. Rozhodně bych uvítala, kdyby se na opravu město zaměřilo,“ řekla Adamová.

Podle Flöhslerové o nápravu místní žádali město už několikrát. „Za dva roky jsme poslali několik písemných žádostí. Písemnou odpověď jsme nikdy nedostali, ale ústně slíbí cokoli. Už jsme měli být několikrát v pořadníku, ale zatím se nic neděje,“ je nespokojená Flöhslerová. Dodala, že se na radnici dozvěděla, že přednost dostávají opravy chodníků u domů zastupitelů.

To vedoucí vyškovského odboru místního hospodářství Josef Táborský odmítl. Například opravy sídliště Dukelská naproti přes průtah jsou podle něj součást postupné obnovy sídlišť v celém městě. „Na opravy vnitrobloků lze sehnat státní dotaci, nesouvisí to s tím, zda tam někdo bydlí. Bytový dům má smůlu, že stojí samostatně, takže ho nebylo možné do revitalizace zahrnout,“ prohlásil.

Podle údajů z katastru nemovitostí ani redakce nezjistila, že na opravovaném sídlišti byty vlastní zastupitelé.

Opravy chodníků ve Vyškově
• Vyškovská radnice pravidelně při tvorbě rozpočtu dává na opravy chodníků kolem 3 milionů Kč. Při dobrých výsledcích hospodaření pak sumu navyšuje o další 2-3 miliony.

• Největší investice zatím byla loňská výstavba ve Lhotě. Chodník stál 4,5 milionu Kč a propojil zastávku autobusů s dolním koncem místní části.

• Letos se oprav chodníků dočkali třeba obyvatelé Opatovic, Palackého, Kopřivovy a Potoční ulice v Dědicích nebo Hanácké ve Vyškově.

O tom, který chodník dostane při rekonstrukci přednost, rozhodují radní. „Předložíme jim seznam patnácti až dvaceti různých úseků a z těch se pravidelně dostane na čtyři, pět. Většinou čekáme na rekonstrukce plynovodů nebo kanalizace. Nechceme, aby nám opravený chodník dělníci rozkopali. O osobní zájmy nejde,“ ujistil Táborský.

Proti opravám chodníku u bytovky podle něj rozhodlo i zateplování domu. „Zadní část dělníci využívali jako sklad materiálu a hrozilo, že nový chodník poničí,“ odůvodnil šéf odboru.

Problém v Dukelské si poznamenal. „V následujících týdnech budeme připravovat rozpočet na příští rok. Na kolik chodníků peníze vystačí, se dozvíme v lednu nebo únoru,“ řekl.

Adamová si přeje, aby město věnovalo víc pozornosti i vyžití obyvatel. „Je nás víc, i starších lidí, kteří by uvítali možnost si před domem zacvičit. Ocenili bychom posilovací stroje jako na sídlišti Dukelská,“ vzkázala Adamová.