S kulturou na vesnicích to není na Vyškovsku nijak slavné. Stěžují si na to především důchodci, kteří mají málo možností, jak se dostat do větších měst.

„U nás v Drnovicích se organizuje málo akcí. Pokud bych chtěla někam za kulturou, musela bych do Vyškova nebo až do Brna. To ale vzhledem k mému zdraví už není možné. Musím si proto nějak poradit sama,“ uvedla třeba Ludmila Čechová. Aby jí lépe utíkal volný čas, koupila si nahrávky oblíbené vážné hudby.

Lidé by mohli využívat možnosti větších měst v okolí. „To jim ale komplikuje horší dopravní možnosti,“ myslí si statutární zástupkyně oblastní Charity Vyškov Markéta Pučanová. Podle vedoucí vyškovské poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Virge Kočárové je pro uspokojivý život lidí důležité, jsou-li senioři zapojeni do běžného společenského dění. Právě kultura přitom může být jedním z prostředků, jak se k tomuto cíli dopracovat.

„Přestože jsou kulturní možnosti v malých obcích horší, mnohdy je důležitější, co pro lidi dělají příbuzní či známí. Je to důležitá obrana před vyloučením seniorů ze společnosti a brání vzniku pocitu osamělosti,“ vysvětluje Kočárová.

Situace přímo ve Vyškově je podstatně lepší. Město přispívá ze svého rozpočtu na různé aktivity určené pro seniory. „Nepodporujeme jen organizované důchodce. Vhodný program zajišťuje také knihovna. Lidé se zde mohou naučit pracovat s počítači. Jsou tam také pořádány různé přednášky,“ objasnil mluvčí vyškovské radnice Stanislav Kolařík.

Podle některých seniorů poskytuje město dostatek možností k trávení volného času. „Myslím, že důchodci jsou na tom ve Vyškově celkem dobře. Pro starší lidi jsou tu například organizovány různé kurzy v knihovně,“ svěřil se Vladimír Antl.

Část seniorů však stejně není spokojená. Podle Pučanové za to může třeba také nízká informovanost důchodců. „Setkáváme se s tím, že lidé o možnostech, jak se zabavit, ani nevědí. Několikrát jsem od nich slyšela, že tu nic není. Ale když jsem jim řekla, co vše se ve Vyškově děje, divili se,“ říká Pučanová. Pokud by se podle ní mělo něco zlepšit, tak především propagace.