Statistiky mluví jasně. Lidé ve vyškovském okrese odcházejí do důchodu s podstatně menší penzí, než je celostátní průměr. „Například muži z Vyškovska brali loni o více než čtyři sta korun méně,“ uvedla pracovnice brněnské pobočky Českého statistického úřadu Milada Jonášová.

Není to přitom jen situace v roce dva tisíce šest. „Vyškovsko se již dlouhodobě drží na nižších místech v rámci kraje,“ uvedla vedoucí důchodového oddělení Okresní správy sociálního zabezpečení Vyškov Magda Volná.

Zda se v budoucnu bude rozdíl zmenšovat, se zatím podle ní nedá říci. „Není například jasné, jak bude vypadat způsob určování důchodů. Reforma se teprve připravuje,“ podotkla Volná.

Kolik bude penzista mít každý měsíc ve své peněžence, je mimo jiné ovlivněno mzdou, kterou v průběhu své pracovní aktivity pobíral. „Pokud bychom srovnali důchody dvou lidí, kteří začali i skončili zaměstnání ve stejnou dobu, práci nikdy nepřerušili či nebyli nemocní, je jedním z významných faktoru výše příjmů,“ vysvětlila Volná.

Některým penzistům se rozdíly v důchodech nelíbí. „U nás v okrese byly vždycky nízké mzdy. To pak ani důchody nemohou být velké. Stát by s tím měl určitě něco dělat,“ prohlásila třeba Vyškovanka Eva Bezděková.

Podle ředitele vyškovského úřadu práce Jana Marka nicméně existuje naděje, že Vyškovsko může na příčkách statistik důchodů poposkočit. „Díky velké konkurenci podniků na Vyškovsku dochází ke zvyšování mezd pracovníků. To má samozřejmě vliv na starobní důchody,“ vysvětlil Marek. Podle něj to ale nebude v nejbližší době. Projeví se to až za dlouho.

Jedním z regionálních podniků, který je nucen přizpůsobovat se trhu práce, je koncern Fritzmeier. „Snažíme se vždy držet mzdy tak deset až patnáct procent nad průměrem. Ke všemu chceme také získat ty nejlepší pracovníky z okolí. Proto je musíme platit dobře,“ uvedl jednatel společnosti Luboš Vozdecký.

Podle něj dosahuje mzda v podniku takřka jednadvacet tisíc korun. Podobné je to i v další firmě. „Tlak samozřejmě je velký. Lidí je nedostatek. A přestože zaměstnáváme mnoho nekvalifikovaných dělníků, máme průměrnou mzdu dvacet tisíc korun,“ uvedl prokurista komořanského EDP Václav Mácha. Podle něj se firma snaží sledovat vývoj mezd a zvyšovat je více, než je v republice běžné.

Ředitel úřadu práce si myslí, že tento směr vývoje bude dlouhodobě pokračovat. „Ve vyškovském okrese je naštěstí velké množství podniků. Konec jednoho z nich se nijak neprojeví na trhu práce, protože další firma zaměstnance potřebuje a ráda odborníky zaměstná,“ vysvětlil Marek.

Ke všemu si myslí, že situace v regionu je stabilizovaná. „Doba, kdy podniky dramaticky končily, je pryč. Dnes Vyškovsko těží z mnoha výhod. Například blízkosti Rakouska a východních trhů. Důležitá je také dálnice,“ říká Marek.

Průměrné starobní důchody v roce 2006:

oblast:

Vyškovsko

Jižní Morava

Česká republika

ženy:

7129

7382

7431

muži:

8751

9026

9157

průměr:

7841

8097

8187